Cíí._. kérdése:

Hány megoldása van a sin2x=sinx egyenletnek a [0; 3 (pí) /2] intervallumon?


2015. szept. 22. 15:16
 1/3 anonim ***** válasza:

// Legközelebb zárójelezz légyszi...


// 1. HA sin(2x) = sin(x)

2 * sin(x) * cos(x) = sin(x)

2 * sin(x) * cos(x) - sin(x) = 0

sin(x) * (2 * cos(x) - 1) = 0


// Egy szorzat pontosan akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.

sin(x) = 0

x1 = 0

x2 = pí


2 * cos(x) - 1 = 0

cos(x) = 1/2

x3 = 1/3 * pí


------------------------

// 2. HA sin^2(x) = sin(x)

sin^2(x) - sin(x) = 0

sin(x) * (sin(x) - 1) = 0


// Egy szorzat pontosan akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.

sin(x) = 0

x1 = 0

x2 = pí


sin(x) - 1 = 0

sin(x) = 1

x3 = 1/2 * pí

2015. szept. 22. 15:30
 2/3 anonim ***** válasza:

Az addíciós képletek alapján


2*sin(x)*cos(x)=sin(x)


Könnyen észrevehető, hogy ha sin(x)=0, akkor megoldáshoz érünk, tehát x=0+k*pí (k egész) esetén. Ha viszont az nem 0, akkor oszthatunk vele:


2*cos(x)=1, vagyis cos(x)=1/2. Ennek a megoldásait is ismerjük:


I. negyeden: x=pí/3+k*2pí

IV. negyedben: x=-pí/3+k*2pí, k tetszőleges egészre.


Most már csak azt kell meghatározni, hogy az adott megoldások milyen k esetén esnek bele az intervallumba; ha tekintjük a sin(x)=0 megoldásait, akkor


0<=0+k*pí<=3pí/2, vagyis 0<=k<=3/2, ez k=0 és k=1 esetén lesz csak igaz, tehát itt 2 megoldást találtunk.


cos(x)=1/2 esetén


I. negyedben: 0<=pí/3+k*2pí<=3pí/2, vagyis -1/6<=k<=7/12, ez csak k=0 esetén fog teljesülni, tehát itt csak 1 megoldás van.


IV. negyedben: 0<=-pí/3+k*2pí<=3pí/2, vagyis 1/6<=k<=11/12, ennek nincs megoldása.


Tehát az egyenletnek a megadott intervallumon 3 megoldása van.

2015. szept. 22. 15:34
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek a segítséget :)
2015. szept. 22. 16:42