#egyetem #házi feladat #matematika #középiskola #iskola #gimnázium #tört #tizedestört #közönséges tört #vegyes tört
2015. szept. 16. 18:58
1/2 anonim válasza:
Például:
a) 2 1/3 (két egész és egy harmad):
1 egész, az 3/3. 2 egész, az 2 * 3/3 = 6/3. És a 2 egészhez (ami 6/3) volt még 1/3, összesen: 6/3 + 1/3 = 7/3.
b) 5 3/8 (öt egész és három nyolcad)
1 egész, az 8/8. 5 egész az 5 * 8/8 = 40/8. És az 5 egészhez (ami 40/8) volt még 3/8, összesen: 40/8 + 3/8 = 43/8.
Végülis:
- a nevező a tört rész nevezője lesz (pontosabban, marad);
- a számláló az egész rész és a törtrész nevezőjének szorzata + a tört rész számlálója.
2/2 anonim válasza:
Íme egy vegyes tört: 3.3/5 (három egész, három ötöd) Mivel egy egész öt ötöd ezért a számlálóhoz (ami most a mi esetünkben három) hozzáadjuk a három egészet ami 15 ötöd mivel egy egész öt ötöd és ez hárommal megszorozva tizenöt ötöd. Ehhez még hozzáadjuk a hármat ami eredetileg volt a számláló helyén és így ezt kapjuk: 18/5 (tizennyolc ötöd).