Hány darab négyjegyű öttel osztható szám van?


2015. szept. 3. 18:29
 1/3 anonim válasza:
Az öttel oszthatóság feltétele, hogy az utolsó számjegy a 0 vagy az 5 lehet, azaz 9*10*10*2=1800 db.
2015. szept. 3. 18:51
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! ^_^
2015. szept. 3. 18:55
 3/3 anonim ***** válasza:

De ha esetleg nem ismerjük még a kombinatorikát, akkor visszavezethető a probléma számtani sorozatra is; nem nehéz kitalálni, hogy a legkisebb 4-gyel osztható négyjegyű szám az 1000, ez lesz a számtani sorozat első tagja, a legnagyobb négyjegyű pedig 9995, ez lesz a sorozat n-edik tagja (az a kérdés, hogy mennyi az n). Azt is tudjuk, hogy az 5-tel osztható "szomszédos" számok (1000, 1005, 1010, 1015, ..., 9990, 9995) között a különbség 5, ezért fognak az 5-tel osztható számok számtani sorozatot alkotni, tehát d=5.


A sorozat tetszőleges tagja felírható a sorozat első tagjának és a differenciál ismeretében:


a(n)=a(1)+(n-1)*d, tehát


9995=1000+(n-1)*5


1799=n-1


1800=n, tehát az 1800. tagja a sorozatnak a 9995, ebből kifolyólag 1800 néggyel osztható szám van.


Általánosan elmondhatjuk (a fenti képletből levezetve), hogy a d-vel osztható számok számossága:


(a(n)-a(1))/d +1


Ha a tört nem egész, akkor a tört alsó egészrészét kell vennünk.

2015. szept. 3. 19:18