Matek? Letudná nekem ezt valaki vezetni egyenlettel?


Egy öszvér és egy szamár terhet cipelnek. az öszvér így szól:adj a terhedből 1mázsát,akkor éppen kétszer annyi terhem lesz,mint neked.Ha meg én adok neked 1 mázsát akkor egyenlő terhünk lesz.mennyi terhet cipeltek mind2en eredetileg?


letudná nekem ezt valaki vezetni egyenlettel?


2010. márc. 10. 18:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen ö az összvér terhe, s a szamár terhe.

A szövegből:

ö+1=2*(s-1) -> az összvérnek +1 mázsa, ami kétszer annyi, mint a szamárnak marad a -1 mázsával.

ö-1=s+1 -> az összvérnek 1 mázsával kevesebb, a szamárnak 1 mázsával több, akkor egyenlő.

A 2.-ból fejezzük ki az ö-t:

ö=s+2 -> helyettesítsük be az elsőbe.

s+2+1=2*(s-1)

s+3=2*s-2 (-s+2)

5=s, vagyis a szamárnak 5 mázsa terhe van.

ö=s+2 -> ö=5+2=7, az összvérnek 7 mázsa terhe van eredetileg.

2010. márc. 10. 18:13
 2/2 A kérdező kommentje:
kösziszépen!:)
2010. márc. 10. 19:58