Egy öszvér és egy szamár terhet cipelnek. az öszvér így szól:adj a terhedből 1mázsát,akkor éppen kétszer annyi terhem lesz,mint neked.Ha meg én adok neked 1 mázsát akkor egyenlő terhünk lesz.mennyi terhet cipeltek mind2en eredetileg?
letudná nekem ezt valaki vezetni egyenlettel?
2010. márc. 10. 18:00
1/2 anonim válasza:
Legyen ö az összvér terhe, s a szamár terhe.
A szövegből:
ö+1=2*(s-1) -> az összvérnek +1 mázsa, ami kétszer annyi, mint a szamárnak marad a -1 mázsával.
ö-1=s+1 -> az összvérnek 1 mázsával kevesebb, a szamárnak 1 mázsával több, akkor egyenlő.
A 2.-ból fejezzük ki az ö-t:
ö=s+2 -> helyettesítsük be az elsőbe.
s+2+1=2*(s-1)
s+3=2*s-2 (-s+2)
5=s, vagyis a szamárnak 5 mázsa terhe van.
ö=s+2 -> ö=5+2=7, az összvérnek 7 mázsa terhe van eredetileg.
2/2 A kérdező kommentje:
kösziszépen!:)
2010. márc. 10. 19:58