Mi a feltétele annak, hogy az (a; b), (b; a), (2a; -b) koordinátájú pontok egy egyenesre illeszkedjenek, ha a ≠ b?


Nem tudom hogy kéne ezt a feladatot megoldani. A megoldókulcsból rájöttem, hogy a megoldás a = 2b, de azt nem értem hogy kéne eljutni odáig.


Tudna nekem valaki segíteni? Előre is köszönöm!



2015. aug. 17. 16:41
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Látszik, hogy az első és a második pont is illeszkedik az

x+y=a+b

egyenletű egyenesre.

Ezen a harmadik pont éppen akkor van rajta, ha a koordinátái kielégítik, tehát

2a-b=a+b.

Innen átrendezés után

a=2b.

2015. aug. 17. 16:46
 2/8 anonim ***** válasza:

Itt a feltétel nem inkább az, hogy a≠b≠0?


Kiválasztasz 2 pontot, és azokra felírod az egyenes egyenletét:


irányvektor: ( (b-a) ; (a-b) ), ebből

normálvektor: ( (a-b) ; -(b-a) ), vagyis


( (a-b) ; (a-b) )


Ez pedig megegyezik az (1;1) vektorral. Ezek alapján az egyenes egyenlete:


x+y=a+b


Erre az egyenesre illeszkedik a (2a;-b) pont, tehát:


2a+(-b)=a+b


2a-b=a+b


a=2b, problem solved.

2015. aug. 17. 16:49
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Második: a feladatot pontosan írtam le a kérdésben, de a könyv illetve a megoldókulcs sokszor hibás, így az is lehet hogy csak rosszul van a könyvbe leírva

2015. aug. 17. 16:52
 4/8 anonim ***** válasza:

Straightforward: fel kell írni valamelyik két ponton áthaladó egyenes egyenletét, behelyettesíteni a harmadik pont koordinátáit, és végül egyszerűsíteni.


Ha valakinek jó geometriai személete van, akkor talán lehet máshogy is, de ezzel a módszerrel kijön.

2015. aug. 17. 16:58
 5/8 anonim ***** válasza:
A b ≠ 0 kikötést szerintem felesleges a feladatba. Anélkül is simán kijön a végeredmény. Tulajdonképpen az a ≠ b kikötést elhagyva sem lesz túl bonyolult a diszkusszió, mert akkor az első két pont egybeesik, és akkor a harmadik pontot akárhová tesszük, lesz olyan egyenes, ami mind a három ponton átmegy.
2015. aug. 17. 17:03
 6/8 anonim ***** válasza:
Jó, de ha a=0 ÉS b=0, akkor a 3 pont egybeesik, és így bármelyik y=mx alakú egyenes vagy az x=0 egyenes is szóba jöhet.
2015. aug. 17. 17:29
 7/8 anonim ***** válasza:
Az nem volt sehol se kikötve, hogy pontosan egy egyenesre illeszkedjenek, és nem látom továbbra sem, hogy miért kéne kikötni.
2015. aug. 17. 17:44
 8/8 anonim ***** válasza:
76%: Akkor vedd úgy, hogy olyan feltételt kell adni a feladathoz, ami szükséges és elégséges. Problem solved.
2015. aug. 17. 18:11