Hogyan kell megállapítani kémiában, hogy egy anyag milyen rácsban kristályosodik?
Igen, és a szilícium-dioxid is atomrácsos!
Vedd elő a periódusos rendszeredet és az elektronegativitás értékeket keresd. Lehet, hogy Pauling neve is említve van. 0,7 és 3,98 közti értékek lesznek.
A periódusos rendszerben balról jobbra és alulról felfele nő a táblázatban szereplő elemek elektronegativitása.
A periódusos rendszer bal oldalán levő fémek a jobb oldalon szereplő halogénekkel tutti, hogy ionos kötést létesítenek - mert messze vannak egymástól, nagy az elektronegativitás különbsége. De az oxigénhez képest az Al vagy Si közelebb vannak, a kötés kovalens...
Általánosságban:
Két adott atom között kialakuló kötés típusának meghatározásához szükséges a két atom elektronegativitásának összege (ΣEN) és különbsége (ΔEN).
Ha ΣEN kicsi és ΔEN kicsi, akkor fémes kötés jön létre.
Ha ΣEN nagy és ΔEN kicsi, akkor kovalens kötés jön létre.
ΔEN nagy, akkor ionos kötés jön létre.
Most nézem, hogy a molekularácsra is kérdeztél.
Azok az anyagok, amik szobahőmérsékleten jellemzően gáz halmazállapotúak (vagy gáz halmazállapotban is előfordulnak) azok molekularácsban kristályosodnak.
Ilyenek pl. a nemezgázok (ezek egyatomos molekulát alkotnak) valamint a periódusos rendszer kétatomos gázai ( a hidrogén, fluor, klór, nitrogén, oxigén stb.)
és a szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú, vagy gáz halmazállapotban is előforduló vegyületek (pl. a metán, a víz, a metilalkohol, az ecetsav, a széndioxid, acetilén stb. stb.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!