Két konvex sokszög összes átlóinak száma 158, belső szögeinek összege 4320fok. Hány oldalúak a sokszögek?

2015. júl. 28. 10:45
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen a két sokszög x és y oldalszámú, ekkor az x-oldalszámú sokszög átlóinak száma x*(x-3)/2, a másiknak y*(y-3)/2, a feladat szerint ezek összege 158:


(x*(x-3)/2)+(y*(y-3)/2)=158


Az x-oldalszámú sokszög belső szögeinek összege 180°*(x-2), az y-é pedig 180°*(y-2), ezek összege a feladat szerint 4320°, tehát:


180°*(x-2)+180°*(y-2)=4320°


Ennek a két egyenletnek egyszerre kell teljesülnie, tehát egyenletrendszerbe foglaljuk őket:


I. (x*(x-3)/2)+(y*(y-3)/2)=158 }


II. 180°*(x-2)+180°*(y-2)=4320° }


Foglalkozzunk először a második egyenlettel; osszunk 180°-kal:


x-2+y-2=24, ezt y-ra rendezzük: y=28-x, ezt beírjuk az első egyenletben y helyére:


(x*(x-3)/2)+((28-x)*((28-x-3)/2)=158, vagyis


(x*(x-3)/2)+((28-x)*((25-x)/2)=158


Szorzunk 2-vel, majd kibontjuk a zárójeleket:


x^2-3x+700-28x-25x+x^2=316


Összevonás után:


2x^2-56x+700=316


0-ra redukálunk, majd osztunk 2-vel:


x^2-28x+192=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével számolva: x(1)=12, x(2)=16, ekkor y(1)=16, y(2)=12


Tehát a két konvex sokszög 12 és 16 oldalú.


(Az ellenőrzés a te feladatod lesz.)

2015. júl. 28. 12:17