Kéne egy kis segítség a matematika házi feladatomhoz. Nem értem. Mik a megoldások?


1. Kérdés: Hány oldalú az a konvex sokszög, amelynek 50-szer több átlója van, mint oldala?

2. Kérdés: Hány oldalú az a konvex sokszög, amelynek 50-nel több átlója van, mint oldala?


Mik a megoldások? Már rengeteg formációt kipróbáltam, már saját magamtól találtam ki képleteket, de nem jöttem rá a válaszra. A 2.-nál odáig eljutottam, hogy lehet nincs megoldás. Legtöbbször az "n.(n-3)/2 képlettel próbálkoztam.



2014. nov. 28. 17:16
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Mint ahogyan írtad, egy n>2, n€Z oldalú sokszögnek n*(n-3)/2 átlója van. A feladat szerint ez az oldalszám 50-szerese, vagyis ha az oldalszámot megszorozzuk 50-nel, akkor egyenlő számokat kapunk:


n*(n-3)/2=50*n /:n, n nem lehet 0, ezért oszthatunk


(n-3)/2=50 /*2


n-3=100 /+3


n=103, tehát 103 oldalú a sokszög.


Ellenőrzés: egy 103 oldalú sokszögnek 103*100/2=5150 átlója van. 103 ötvenszerese 103*50=5150, tehát jól számoltunk.


2. Ugyanez a forgatókönyv, csak most nem 50-nel szorzunk, hanem hozzáadunk 50-et:


n*(n-3)/2=50+n /*2


n*(n-3)=100+2n /zárójelbontás


n^2-3n=100+2n /-2n; -100


n^2-5n-100=0


Megoldóképlettel kiszámoljuk; n1=~12,8 (a másik negatív), de mivel ez nem egész szám, ezért ilyen feltételekkel nincs sokszög.


Ellenőrzés: tudjuk, hogy nagyobb csúcsszámú sokszögnek több átlója van, és az átlók és oldalak számának különbsége is mindig nagyobb.


Ha 12-szögről lenne szó, akkor 12*9/2=54 átlója lenne, így a különbségük 54-12=42.


Ha 13-szög lenne, akkor 13*10/2=65 átlója lenne, ezeknek a különbsége 65-13=52.


Ha több oldalú sokszöget veszünk, akkor ez a különbség biztosan nagyobb lesz 52-nél, így 50-nél is, tehát nincs olyan sokszög, amelyben az átlók számának és az oldalak számának különbsége 50 lenne.

2014. nov. 28. 18:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségedet, és köszönöm, hogy fáradoztál, hogy megcsináld nekem!
2014. nov. 28. 18:40