1. Allo helyzetbol mekkora allando nagysagu erovel lehet 2 s alatt 10 m magasba emelni egy 50 kg tomegu testet?


2. ( ennel inkabb a megoldas logikaja erdekelne) Egy lift tomege 2000 kg. Mekkora erovel huzza a tartokabelt ez a lift, ha:

a. nyugalomban van

b. 2m/s2 gyorsulassal emelkedik

c.2m/s2 gyorsulassal sullyed

d. 4 m/s sebesseggel sullyed

e. 4m/s sebesseggel emelkedik'


NAGYON KÖSZÖNÖM



2015. júl. 28. 09:47
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1. F=m*a és a=2s/t^2


2. szintén F=m*a, és ha lefelé gyorsulással halad, akkor a gravitációs gyorsuláshoz hozzáadódik a saját gyorsulása, felfelé haladáskor meg kivonódnak egymásból.

Ha nincs gyorsulás, csak sebesség, akkor F=m*g hat rá.

2015. júl. 28. 10:04
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Na fordítva, ha lefelé gyorsulással halad, akkor a gravitációs gyorsulásból kivonódik a lift a saját gyorsulása, felfelé haladáskor meg hozzáadódik.
2015. júl. 28. 10:06
 3/4 Hominida ***** válasza:
100%

2.a) A tehetetlenség törvénye értelmében a nyugalomban levő testre ható erők eredője 0. A liftnél ez akkor lehetséges, ha a lefelé húzó m×g=20000 N nehézségi erőt egy ugyanekkora kötélerő egyenlíti ki.

d-e) Az egyenletes sebességgel, egyenes vonalban haladó test nyugalomban van.


b-c) Már olvasható a válasz.

2015. júl. 28. 14:31
 4/4 bongolo ***** válasza:
100%

Az első kérdésre a #1 válasz nem jó. A másodikra a korrigált #2 válasz jó, de én kicsit máshogy írom, hátha jobban megérted:


1. Ezeket jegyezd meg:

- A testre ható erők eredője gyorsít (nem pedig az az erő, amivel emeljük)

- Eredő erő és gyorsulás kapcsolata: Fe = m·a

- Gyorsulás és út kapcsolata: s = 1/2·a·t²


Eredő erő: Hat a testre a súlya (G=m·g) lefelé, valamint F erővel emeljük felfelé. Az eredő:

Fe = F - G


Utána csak be kell helyettesíteni az adatokat, az egyenletrendszerből kijön az F.


2. A lift súlya G = m·g = 20000 N, ami lefelé mutató erő.


a) Ha nyugalomban van, akkor a gyorsulás 0, ezért Fe = 0. Fe = F - G, ezért F = G (csak ellentétes az iránya)


b) Fe = m·a ez most nem nulla, és felfelé mutat (hisz emelkedik a lift).

Fe = F - G → F = G + Fe = 20000 N + 2000 kg · 2 m/s²


c) Fe = m·a most is, de ez az eredő erő most lefelé mutat (hisz süllyed a lift)

Szóval a G ilyenkor nagyobb, mint az F tartóerő, így fog az eredőjük lefelé mutatni.


Érdemes ezzel úgy számolni, hogy a gyorsulás negatív lesz:

a = -2 m/s²

Szóval a pozitív iránynak a felfelé mutató irányt vettük, amivel ellentétes a gyorsulás.


Így az Fe = m·a képletből negatív Fe eredő erő jön ki, az jelenti, hogy lefelé mutat.

A vége ugyanaz mint az előbb, csak más előjelekkel:

Fe = F - G → F = G + Fe = 20000 N - 2000 kg · 2 m/s²


(Megjegyzés: Az előjelekbe könnyen bele lehet zavarodni... Valójában a G is illett volna negatív legyen, hisz lefelé mutat, de azt az Fe=F-G képlettel vettük figyelembe. Ha negatívnak vesszük, akkor Fe=F+G az eredő erő képlete. Zavaros, bocs...)


d) és e)

Állandó sebességnél 0 a gyorsulás, ezért ez ugyanaz az eset az erő szempontjából, mint amikor nyugalomban van a lift

2015. júl. 28. 14:37