Tizedes tortet tiredes torttel írásban hogy osztunk?

Valaki levezetne példával? Pl : 375,28 : 43,78

2015. júl. 15. 19:53
 1/5 anonim ***** válasza:
Rég tanultam, hogy kell az ilyet megoldani, de én személy szerint átírnám közönséges tört alakba mindkettőt, és reciprokkal szoroznék.
2015. júl. 15. 19:55
 2/5 anonim ***** válasza:
45%
A 37528-at elosztod 4378-al majd a kijött eredménynek a tizedesvesszőjét négy helyi értékkel balra csúsztatod.
2015. júl. 15. 20:13
 3/5 chtt ***** válasza:
100%

Ööö, ne csúsztasd sehová a tizedesvesszőt a kijött eredménynél, mert meglepődsz. Amúgy jól írja a kettes: annyi hellyel viszed jobbra a tizedesvesszőt mindkét tagnál, hogy az osztó (remélem, így híják ma is) egész legyen.

43,78 - kettővel viszem jobbra mindkét értéknél:


375,28 : 43,78 = 37528 : 4378 = 8,57


de csak az osztó tizedesei számítanak, tehát pl.:


375,28 : 437,8 = 3752,8 : 4378 = 0,86 (kerekítve)

375,28 : 4,378 = 375280 : 4378 = 85,71 (kerekítve)

2015. júl. 15. 20:30
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ennél a példánál sehova nem csúsztatsz semmit az eredménynél.

Ha az osztandót és az osztót is 100-zal szorozzuk, akkor az arányuk (hányadosuk) azonos marad.

Tehát 375,28 : 43,78 = 37528 : 4378.


Általánosságban:

- az osztót egész számra bővítjük, azaz szorozzuk tízzel, százzal stb.,

- hogy ne változzon az arány (hányados), az osztandót is ugyanígy bővítjük.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a tizedesvesszőt egyformán visszük jobbra.


Pl a bővítés:

91,235 : 23,14 = 9123,5 : 2314

104,34 : 8,354 = 104340 : 8354 (az osztandónak kevés volt a tizedesjegye, 0-val pótoltam.


Pl. az osztás:


454,18 : 12,4 = 4541,8 : 124


Sajnos, itt, nem tudom pozícionálni a számokat, nehézkes lesz leírni.

454 / 124 = 3 és marad 82

821 / 124 = 6 és marad 77

Az osztandóban itt következik a tizedesvessző, az eredménybe is beírom.

778 / 124 = 6 és marad 34

340 / 124 = 2 és marad 92

Vagyis az eredmény, azaz a hányados 36,62 és lehet folytatni.

2015. júl. 15. 20:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen Köszi. Csak hogy ertsetek ahova megyek felvételizni kell "tesztet " írni (autoradiokat szerelnek ossze -Alpine Hungary) , es búza van ilyen feladat ahol írásban kell kiszámolni, osztani több fele módon, ketjegyuvel , tizedessel, tizedest tizedessel, es csak 10 Éve érettségiztem , Na.
2015. júl. 15. 21:44