2015. máj. 15. 19:14
1/1 bongolo válasza:
Ez így nem igaz, csak úgy, ha a és b relatív prímek.
(Tehát pl. 3/6 = 0.5 is véges tizedestört, pedig b=3·2)
Ha relatív prímek:
Legyen a tört mondjuk n jegyű tizedestört. Akkor a 10^n-szerese egy egész szám lesz, nevezzük K-nak:
a/b = K/10^n
K-nak lehetnek 2-es és 5-ös prímtényezői. Ha vannak, akkor lehet velük egyszerűsíteni.
K/10^n = K/(2^n·5^n) = L/(2^k·5^m)
L az egyszerűsítés eredménye, vagyis L már nem osztható sem 2-vel, sem 5-tel.
a/b = L/(2^k·5^m)
a·2^k·5^m = L·b
Mivel a és b relatív prímek, ezért L=a és b=2^k·5^m az egyetlen lehetséges megoldás a számelmélet alaptétele miatt.