Mi a válasz erre a példára? ( ( Matek, elég sürgős ) )


Szeretném ennek a kérdésnek a végigvezetését kérni tőletek. 3 feladatom van, MATEK-ból, de csak ezt nem értem.


A kérdés a következő:


"Csaba és Ervin vitorlázni mentek. Ervin már 5km-re volt a kikötőtől, amikor Csaba elindult. Csaba hajójának sebessége 2km/h-val nagyobb, mint Erviné. Mennyi idő múlva éri utol Csaba Ervint, ha végig tudják tartani az eredeti sebességüket? Mekkora sebességgel halad a két vitorlás, ha tudjuk, hogy sebességük aránya

3 egész 1/2 aránylik 2 egész 1/2-hez..."


Szóval, szeretném az egészet megkapni, hogy ezt az arányosságot, hogyan számoltátok ki?

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,

Elég sürgős :S


2010. márc. 3. 19:45
 1/3 anonim válasza:

Ervin inerciarendszerében Csaba 2 km/h-val jön felé 5km-ről. Tehát az 5km utat ... idő alatt teszi meg 2km/h sebességgel.


Ervin sebessége x, Csabáé x+2.


(x+2)/x=(3,5/2,5)=7/5

Tehát x=...

2010. márc. 3. 20:20
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Naszoval:


ervin sebessége: ve

csaba sebessége: vcs

s=5 km


tudjuk, hogy

I. vcs=ve+2km/h

valamint

II. 3,5/2,5=vcs/ve


a két egyenlet egy egyenletrendszert alkot.


a második egyenletet megszorozva ve vel:


3,5*ve/2,5=vcs innen felírható, hogy


3,5*ve/2,5=ve+2km/h


mindkét oldalt megszorzom 2,5 tel:


3,5*ve=2,5*ve+5 km/h


mindkét oldalból kivonok 2,5 ve t:


ve=5 km/h


fentebb már ki volt fejezve, hogy


vcs=ve+2 km/h


ve=7 Km/h


továbbá:


vcs*t=ve*t+s


mindkét oldalból elveszek ve*t t


vcs*t-ve*t=s


kiemelés:


(vcs-ve)*t=s


mindkét oldalt elosztom (vcs-ve) vel


t=s(vcs-ve)


behelyettesítve: t=2,5 óra adódik



remélem így már érted!


üdv: m

2010. márc. 3. 20:37
 3/3 A kérdező kommentje:

Wááú :D

Na így már mindjárt más. csak azért, mert a matek tanárral nem vettük az arányosságot a szövegese feladatban.

Nagyon szépen köszönöm, mindkettőtöknek.

Nagyon jól esik, hogy vannak ilyen emberek, akik segítenek másoknak, megértetni.

Köszönöm szépen :)

1-1 plussz pont mindkettőtöknek :)

2010. márc. 4. 17:29