1. A három-három szög közül melyek lehetnek egy deltoid belső szögei?

A: 50, 65, 65

B: 80, 65, 75

C: 90, 120,75

D: 90, 120, 80

2. Egy deltoid két oldalának a hossza 3cm, 7cm. Az alábbiak közül milyen hosszú lehet a szimmetriaátlója?

A: 3 cm

B: 7 cm

C: 10 cm

D: 13 cm

3. Huba gyufaszálból két igaz állítást rakott ki az asztalra:

819- 628= 112 ; 909-128= 512

Vajon hogyan fejezi be ezt a kirakást úgy, hogy ez is igaz legyen? 608- 818



2015. jún. 30. 16:27
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Deltoidnál azt kell tudni, hogy a belső szögek összege 180°, és van legalább két azonos nagyságú szöge (ha 2-2 van, akkor az rombusz (ami speciális deltoid), ha pedig mind a négy egyenlő (derékszög), akkor négyzet).


A: 50°+65°+65°=180°, 180° pedig nem lehet belső szög nagysága, tehát ilyen szögek nem lehetnek (ha megszerkesztenénk, akkor egy egyenlő szárú háromszöget kapnánk, ami elfajult deltoid, ilyen esetben vehetjük ezt is deltoidnak, de mi csak "valós" deltoidokkal foglalkozunk).


B: 80°+65°+75°=226°, így a negyedik szög nagysága 134°, de mivel nincs legalább 2 egyforma szög, ezért ezek sem lesznek egy deltoid szögei.


C: 90°+120°+75°=285°, a negyedik szög így 75°-os; megvan a két egyenlő nagyságú szög, tehát jók vagyunk.


D: 90°+120°+80°=290°, a negyedik szög így 70°, de nincs két egyenlő tehát ez sem lehet.


A helyes válasz: C.


2. Ennél a feladatnál a háromszög-egyenlőtlenséget kell használnunk; tetszőleges háromszög két oldalának összege mindig nagyobb, mint a harmadik oldal. A szimmetriaátló, az egyik 3 cm-es és az egyik 7 cm-es oldal háromszöget alkotnak; meg kell néznünk, hogy mikor teljesül a háromszög-egyenlőtlenség; ha az átló hossza x, akkor:


3+7>x, vagyis 10>x

3+x>7, vagyis x>4

7+x>3, vagyis x>-4


Értelemszerűen nekünk csak az első két egyenlőtlenséggel kell csak foglalkoznunk; ezeknek egyszerre kell teljesülnie, vagyis 10>x>4. Ebbe a tartományba pedig csak B-vel jelölt válasz esik bele, tehát a harmadik oldal 7 cm hosszú lehet (a felsoroltakból).


A harmadik már volt egyszer kiírva, arra nem érkezett válasz, ha jól rémlik.

2015. jún. 30. 17:11
 2/5 anonim ***** válasza:

180°-kal el kell forgatni:


215=821-606

211=829-618


Ennek az elforgatottja: (valami)=818-809, itt a valami értéke ebben az esetben 9, ezt visszafordítjuk, tehát az eredeti feladvány: 608-818=6

2015. jún. 30. 17:25
 3/5 anonim ***** válasza:
Apró typo az első válaszolónál: 360° a belső szögek összege :D
2015. júl. 1. 02:29
 4/5 anonim ***** válasza:

Igen, azt valahogy elírtam, tényleg 360° kellene az elejére.


Köszönöm a kiigazítást! :)

2015. júl. 1. 15:47
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm:) !
2015. júl. 4. 16:35