Egy vödörben víz van. A vödörbe 1 kg tömegű jégkockát teszünk, ezért a víz szintje megemelkeik, de eközben nem folyik ki a vödörből. Megváltozik-e (emelkedik/süllyed) a vödörben lévő víz szintje, ha a jég elolvad?2015. jún. 10. 17:54
1/2 anonim válasza:
A jég egy része kilóg a vízből, mert kisebb a sűrűsége. Akkor emelkedik a vízszint, hogyha az elolvadt jég térfogata (vízként) nagyobb, mint a jég vízben lévő része.
A jég sűrűsége 0,9kg/dm^3
Míg a vízé 1kg/dm^3.
Ebből következik, hogy a jég úszik a vízen, sőt, egészen pontosan a jégkocka 0,9/1=9/10 része lesz a vízben, 1/10-e lóg ki. (sűrűségük arányában.)
Azaz a kérdés, hogy az elolvadt jégkocka (1 kg víz), belefér-e a jégkocka 9/10-ébe, azaz 0,9 kg jég térfogatába.
0,9 kg jég térfogata 0,9/0,9=1dm^3,
ami pontosan megegyezik 1 kg víz térfogatával. (1kg / 1kg/dm^3 = 1 dm^3)
Tehát belefér a víz, azaz nem emelkedik a vízszint az olvadás során.
Itt látszik egy ábrán, amit magyarázni akartam..: [link]
2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)
2015. jún. 10. 20:11