Nagyon fontos segítsen valaki a matekban kérem szépen!?


1.Írjuk fel a (9;6)és a (4;3)koordinátájú pontokon átmenő egyenes egyenletét.


2.Ellenőrizzük,hogy rajta van-e az x-y=1egyenesen a P(7;6)pont


3.Számítsuk ki p és q értékét úgy,hogy a 3x-py=7és a -15x+8y=q egyenletet két különböző párhuzamos egyenlete legyen


4.Írjuk fel a kör egyenletét,ha a középpntja a (4;5)pont és sugara 3 egység


5.Határozzuk meg az a paraméter értékét úgy hogy a P(-1;6)pont illeszkedjen az 5x-y=a egyenletű egyenesre.


6.Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét,amely átmegy a P(2;-3)ponton és a 3y-5y=15 egyenletű egyenessel párhuzamos


Aki leírná nagyon megköszönném.


2015. jún. 10. 17:21
 1/2 Bugya Péter ***** válasza:

1.

v(5;3)

n(3;-5)

egyenes normálvektoros egyenlete (4;3) ponttal:


3x-5y=3*4-5*3=12-15=-3, azaz: 3x-5y=-3.


Ell: behelyettesítünk: 3*9-5*6=27-30=-3


2. Behelyettesítjük a pont koordinátáit az egyenletbe: 7-6=1=1, rajta van.


3. Két egyenes párhuzamos, hogyha meredekségeik megegyeznek. A meredekséget onnan tudjuk leolvasni, hogy y-ra rendezzük az egyenletet, majd megnézzük, hogy x együtthatója micsoda. Az első egyenlet átrendezve: y=(3/p)*x-7/p, itt x együtthatója 3/p, tehát az egyenes meredeksége 3/p.


A második egyenlet: y=(15/8)*x+q/8, itt a meredekség tehát 15/8.


A meredekségeket egyenlővé kell tennünk: 3/p=15/8, innen 8/5=p, tehát p=8/5 esetén lesz a két egyenes párhuzamos egymással.


Azt akarjuk elérni, hogy a két egyenlet ne ugyanazt az egyenest definiálja, ezért q értékére kell kikötést tennünk; p helyére beírjuk a kapott számot:


3x-(8/5)*y=7

-15x+8y=q


Az első egyenletet megszorozzuk (-5)-tel, ekkor a két egyenlet bal oldala meg fog egyezni:


-15x+8y=-35

-15x+8y=q


Innen nem nehéz látni, hogy q=-35 esetén lesz a két egyenlet azonos.


Tehát p=8/5 esetén lesznek párhuzamosak az egyenesek, és tetszőleges q≠-35 valós számra ezek az egyenesek különbözőek lesznek.


4. Csak be kell helyettesíteni a kör egyenletének képletébe:


(x-4)^2+(y-5)^2=9


5. Itt is egyszerű dolgunk van; be kell írni x és y helyére a koordinátákat: 5*(-1)-6=a, tehát -11=a esetén lesz rajta a megadott pont az egyenesen.


6. Gondolom elírás akar lenni, és 3x-5y=15 az egyenes egyenlete. A párhuzamosság máshogyan is kifejezhető (következően a meredekségből); két egyenes párhuzamos, hogyha mindkettő egyenletében Ax+By van. Ez annyit jelent, hogy a keresett egyenletben 3x-5y van. Ebbe beírjuk a megadott pont koordinátáit: 3x-5y=3*2-5*(-3)=21, tehát a keresett egyenlet: 3x-5y=21.


Ha viszont mégsem elírás, akkor összevonhatjuk a tagokat: -2y=15, ezzel páthuzamost megint úgy kapjuk, hogy beírjuk a koordinátákat (mivel nincs x (formálisan), ezért azt most nem kell használnunk): -2y=-2*(-3), tehát -2y=6 lesz a keresett egyenlet, ezt még egyszerűsíthetjük, ha osztunk (-2)-vel: y=-3 a keresett egyenlet.

2015. jún. 11. 11:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. jún. 11. 17:15