Hogy kell ezeket a matekfeladatokat megoldani?


1.oldjuk meg a valós számok halmazán:

20y^5-81y^4+62y^3+62y^2-81y=0


2.

Bizonyítsd be, hogy gyök2(2+gyök3)*gyök3(gyök2*(5-3*gyök3)/2)=1


3. oldjuk meg a köv. egyenletrendszereket:

x^2 *y+xy+y=105

2xy=y+yx^2 -15



x^4 *y+ x^2 *y+y=6

x^3 *y+xy=4



2015. jún. 8. 14:06
 1/3 anonim ***** válasza:

1.: összevonod a hatványokat

2.: leegyszerűsíted

3.: órán használt képletet alkalmazol

2015. jún. 8. 14:08
 2/3 A kérdező kommentje:
De ez sehogy sem jön ki, légyszi írjatok részletes megoldást!
2015. jún. 8. 18:16
 3/3 tatyesz ***** válasza:

Az elsőnél nem maradt le a végén egy +20?


A másodikat nem értem. Mik vannak a gyök alatt? Ezek négyzetgyökök? gyök2(2+gyök3) : Itt a gyök2 van beszorozva (2+gyök3)-mal, vagy a (2+gyök3) is gyök alatt van? stb.


A harmadik megoldható:


x²y + xy + y = 105

2xy = y + yx² - 15


A második egyenletet átrendezzük:


x²y - 2xy + y = 15


Ezt az egyenletet az elsőből kivonjuk:


3xy = 90

xy = 30

y = 30/x


Ezt első egyenletbe visszahelyettesítjük:


30x² - 75x + 30 = 0


Megoldjuk: x1 = 2, x2 = 1/2

y-ra: y1= 15, y2 = 60


És a másik:


x^4 *y + x^2 *y + y = 6

x^3 *y + xy = 4


A másodikat szorozzuk x-szel és vonjuk ki az elsőből:


y = 6 - 4x


Ezt helyettesítsük vissza a másodikba:


x^3(6 - 4x) + x(6 - 4x) = 4

-4x^4 + 6x^3 - 4x^2 + 6x - 4 = 0 /:x^2

-4x² + 6x - 4 + 6/x - 4/x² = 0

-4(x² + 1/x²) + 6(x + 1/x) - 4 = 0


a=x+1/x helyettesítést lehet alkalmazni:


-4a² + 6a + 4 = 0 /:(-2)

2a² - 3a - 2 = 0


a1=2, a2=-1/2


stb.

2015. jún. 9. 13:41