PH számolás: Feloldunk 3g ecetsavat 2l vízben. Mennyi lesz az oldat pH-ja, ha z ecetsav savállandója Ks=10^-5?


2015. jún. 5. 13:17
 1/1 anonim ***** válasza:

CH3COOH + H2O ⇌ CH3COO- + H3O+

M(ecetsav)= 60 g/mol n(ecetsav)= 3 / 60= 0,05 mol

V(H2O)= 2 dm^3

c(összes ecetsav)= 0,05 / 2= 0,025 mol/dm^3

1 dm^3 oldatban az egyensúlyi koncentrációk:

Elreagált x mol ecetsav. -> [CH3COO-]=[H3O+] = x mol/dm^3

[CH3COOH]= 0,025 - x mol/dm^3

A tömeghatás törvényét felhasználva:

10^-5 = x^2 / 0,025-x

Ez egy másodfokú egyenlethez vezet, tehát megoldóképletet kell használnunk. Az egyenlet helyes gyöke: x = 0,000495 -> [H3O+] = 0,000495 mol/dm^3

Ebből pH = -lg 0,000495 = 3,31

2015. jún. 8. 16:10