1. Oldjuk meg a valós számok halmazán az

(x-5)^4 + (x-4)^4 = 97 egyenletet!


2. Határozzuk meg a háromszög szögeit, ha területe = (a^2+b^2)/4


3.Oldjuk meg a valós számok halmazán:

x^4+x^3-4x^2+x+1=0


Ha csak az egyiket tudjátok, az is nagy segítség! Előre is köszönöm!



2015. jún. 2. 19:52
 1/8 anonim ***** válasza:

3. Az x = 0 nem megoldás, oszd el x^2-tel:

x^2 + 1/x^2 + x + 1/x – 4 = 0.

Ha y = x + 1/x, akkor y^2 = x^2 + 1/x^2 + 2, tehát x^2 + 1/x^2 = y^2 – 2, így

y^2 – 2 + y – 4 = 0.

Innét már be kell tudjad fejezni.


2. a és b az ugye a háromszög két oldala szeretne lenni?


Az elsőhöz elő kéne vennem egy papírt és ceruzát…

2015. jún. 2. 20:06
 2/8 anonim ***** válasza:

A racionális gyökök keresésének módszerét ismered?


Az elsőnél kijön vele, hogy x – 5 = 2 vagy x – 5 = –3. Ezután polinomosztással már könnyi belátni, hogy más megoldás nincsen.

2015. jún. 2. 20:20
 3/8 anonim ***** válasza:

A 2. feladathoz.


Érdekes kis példa! :-)


A feladat szerint a háromszög területe

T = (a² + b²)/4

mindkét oldalt szorozva 4-gyel

4T = a² + b²


A trigonometrikus területképlet szerint

T = ab*sinγ/2

mindkét oldalt szorozva 4-gyel

4T = 2ab*sinγ


A kétféle terület egyenlő

2ab*sinγ = a² + b²

ebből

sinγ = (a² + b²)/(2ab)


A szinusz függvény értelmezési tartománya

sinγ ≤ 1

azaz

(a² + b²)/(2ab) ≤ 1


Kettővel szorozva mindkét oldalt

(a² + b²)/(ab) ≤ 2

a bal oldalon tagonként osztva lesz

a/b + b/a ≤ 2

Az ismert összefüggés szerint viszont

a/b + b/a ≥ 2


Az egyenletrendszer

a/b + b/a ≤ 2

a/b + b/a ≥ 2

és ennek megoldása

a = b

====


Ezzel a szögfüggvény értéke

sinγ = (a² + b²)/(2ab)

sinγ = (2a²)/(2a²)

sinγ = 1

így a szög

γ = 90°

=====


Vagyis a feladat megoldása egy derékszögű egyenlő szárú háromszög!

Ennek szögei: 90° - 45° - 45°


Remélem érthető voltam.


DeeDee

**********

2015. jún. 3. 14:34
 4/8 anonim ***** válasza:

Az első feladathoz


A feladat

(x - 5)^4 + (x - 4)^4 = 97

egyenlet megoldása


Ha

x - 5 = a

x - 4 = b

akkor az egyenlet

a^4 + b^4 = 97


Mivel

97 = 2^4 + 3^4

így az egyenlet

a^4 + b^4 = 2^4 + 3^4


Két eset lehet

1. eset

a = 2

b = 3

azaz

x - 5 = 2

x - 4 = 3

és

2. eset

a = 3

b = 2

azaz

x - 5 = 3

x - 4 = 2


Az első esetben a két tagból

x = 7

x = 7

a második esetben

x = 8

x = 6


Tehát az eredeti egyenlet két oldala csak az első esetbeli értékek esetén egyenlő, így a megoldás:

x = 7

====


DeeDee

**********

2015. jún. 3. 15:11
 5/8 anonim ***** válasza:

15:11, és más megoldás miért nincs?


Például az x = 2-t próbáltad?


Meg egy negyedfokú egyenletnek általában 4 megoldása van…

2015. jún. 3. 15:15
 6/8 anonim ***** válasza:

Kiegészítés a 2. feladathoz: a megoldás ellenőrzése.


Mivel a megoldás egy egyenlő szárú derékszögű háromszög azaz egy négyzet fele, a területe

T = a²/2


A feltételként megadott terület

T = (a² + b²)/4

értéke a = b esetén

T = (a² + a²)/4 = 2a²/4

T = a²/2


Tehát a megoldás kielégíti a megadott feltételt.


DeeDee

**********

2015. jún. 3. 15:45
 7/8 anonim ***** válasza:

Az #5-ös válaszolónak:

Teljesen jogos a megjegyzés, valóban hiányos a megoldás.

Ha a kiinduló egyenletet a következő formában írom fel

(±a)^4 + (±b)^4 = 97

akkor négy helyett nyolcféle párosítás lehetséges, így a többi gyök is előjön. :-)


DeeDee

**********

2015. jún. 3. 16:20
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2015. jún. 3. 16:46