Joe bingo kérdése:

Üdv! Matekból ez a házi: 1. sin|x|=|sin x| 2. cos|x|=|cos x| Hálás köszönet annak, aki leírja a megoldást. Megtudná valaki oldani?


2015. jún. 2. 21:12
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

Két részre kell bontani a feladatot.


a)

Ha x >= 0, akkor:


|x| = x

tehát sin(|x|) = sin(x)


sin(x) = |sin(x)|

pontosan akkor, ha sin(x) >= 0


Ez pedig pontosan akkor igaz, ha

x eleme UNIÓ(k tetszőleges természetes szám) [2k*pí; (2k+1)*pí]


(x >= 0 miatt természetes szám a k!)


b)

Ha x < 0, akkor:


|x| = -x

tehát sin(|x|) = sin(-x)


sin(-x) = |sin(x)|


Ezt tudjuk még:

sin(-x) = -sin(x)


Tehát:

-sin(x) = |sin(x)|

ez pontosan akkor igaz, ha sin(x) < 0


Ez pontosan akkor igaz, ha

x eleme UNIÓ(k tetszőleges nem-pozitív egész szám) ((2k-1)*pí; 2k*pí)


(x < 0 miatt k nem lehet pozitív!)

2015. jún. 2. 22:12
 2/2 anonim ***** válasza:

2.

A cos(x) függvény páros, azaz cos(x) = cos(-x).

Ebből az következik, hogy cos(|x|) = cos(x).


Tehát:

cos(x) = |cos(x)|


Ez pedig pontosan akkor igaz, ha cos(x) >= 0


Azaz:

x eleme UNIÓ(k tetszőleges egész szám) [(2k-1/2)*pí; (2k+1/2)*pí]

2015. jún. 2. 22:17