Hogyan lehet a gyökjel alól kihozni számokat?

pl: √800 at hogyan kell? Azt tudom, hogy prímtényezős szorzatára kellene bontani a 800-t csak azt nem tudom, hogy hogyan tovább. Pls normális válaszokat.
2015. máj. 31. 10:49
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Fel kell használni a gyökvonás azon tulajdonságát, hogy √(a*b) = √(a)*√(b).

Ez alapján úgy tudod "kihozni" a gyökjelből a számot, hogy megkeresed, milyen négyzetszámmal osztható. Például a 800 az ránézésre osztható 100-al, ami a 10-nek a négyzete, továbbá osztható 4-el, ami a kettőnek a négyzete, vagiys osztható 400-al, ami így a 20-nka a négyzete.

Ekkor átírhatod:

√(800) = √(400*2) Eddig még nem történt semmi, csak ami a gyökjel alatt van, azt szorzatra bontottad.

Majd a fenti azonosság miatt

√(400*2)=√(400)*√(2)

Mivel ügyesen olyan számot emeltünk ki a 800-ból, ami négyzetszám, így az első tag, a √(400) egyszerűsíthető, mivel értéke 20.

Így √800=20*√2.

2015. máj. 31. 10:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. máj. 31. 11:03