Lendület! Fizikások tudnátok segíteni levezetéssel?

Biliárdozáskor 36 km/h sebességgel lövünk egy 0.25 kg-os fehér golyót egy 0.2 kg-os nyugvó piros csíkosba. A fehér 7.2 km/h-val halad tovább.Mekkora lesz a piros csíkos sebessége az ütközés után?

2015. máj. 25. 12:37
 1/4 anonim ***** válasza:
ez valami tankönyvből van? írd le a könyv címét mert 1-2-höz van megoldásom
2015. máj. 25. 12:44
 2/4 anonim ***** válasza:

Gondolom, azt fel szabad tenni, hogy pontszerűek a golyók (ha ugyanis nem azok lennének, és ilyen feladatot ad a tanár, akkor okosabbnak kéne lenned, mint hogy a GyK-n csináltasd meg másokkal a levezetést…)


A billiárd golyók teljesen rugalmasan ütköznek, így érvényes rájuk az energiamegmaradás:

mf*vf0^2/2 + mc*vc0^2/2 = mf*vf1^2/2 + mc*vc1^2/2,

Itt mf = 0,25 kg a fehér golyó tömege, mc = 0,2 kg a csíkosé, vf0 = 10 m/s és vc0 = 0 a fehér illetve a csíkos golyó kezdeti sebessége, vf1 = 2 m/s a fehér golyó ütközés utáni sebessége, vc1 pedig a csíkosé, amit nem ismerünk.


Az egyenletet megoldjuk vc1-re, és készen is vagyunk:

vc1 = gyök((mf*vf0^2 + mc*vc0^2 – mf*vf1^2)/mc) = …

Tessék helyettesíteni.

2015. máj. 25. 13:16
 3/4 Kvadrát válasza:

A kérdés a lendület témakörét nevezi meg, ezért a lendületmegmaradás törvényére kell építeni.


m1·v1+m2·v2=m1·u1+m1·u2


A v-k az ütközés előtti, az u-k az ütközés utáni sebességek. m1=0,25 kg, m2=0,2 kg, v1=10 m/s, v2=0, u1=2 m/s, u2=?


0,25·10+0,2·0=0,25·2+0,2·u2

u2=10 m/s.


Ellenőrzés: 2,5=0,5+2 (Ns).

2015. máj. 25. 16:53
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen...igazából dolgozatot irunk. és arra gyakoroltam de ezt pont nem ertettem.
2015. máj. 26. 09:05