Integrálási probléma. Ezt hogyan kellene megoldani (Többi lent)?


[link]


Az lenne a problémám, hogy az előbbi linken megoldásnak: 5 sqrt(1/(25-x^2)) sqrt(25-x^2) sin^(-1)(x/5) függvényt írja, de nekem csak simán arcsin(x/5) jött ki. A két gyökös rész és az 5 nem tudom hogyan került oda szorzatként.


Én úgy végeztem el, hogy az x/5 = sin(t) -vel és innen fejeztem ki a többit, a linkben pedig u-t tette x/5-tel egyenlővé.


Valaki esetleg tudja a probléma megoldását, hogy miért került oda az arcsin(x/5) elé a 2 gyökjel, illetve az 5-ös?


A válaszokat előre is köszönöm!



2015. máj. 23. 22:31
 1/6 anonim ***** válasza:

A gyökökkel kapcsolatban nézd meg az idei közép szintű matematikaérettségi első feladatát.


Az 5-ösnél meg arra tippelek, hogy a dx-et elfelejtetted lecserélni. (Szóval kihagytad a Jacobi-determinánst, vagy mit…)

2015. máj. 24. 00:23
 2/6 anonim ***** válasza:

Jó a helyettesítés x/5=sin(t). Ebből dx=5cos(t)dt. Ha ezeket írod vissza, ki kell hogy jöjjön, megfelelő átalakításokkal. Esetleg van ott még az az alternate form, vesd össze azzal is, sok alakja lehet a megoldásnak.


Kedves első válaszoló, a Jacobi-determinánst nem tudom miért kevered ide. Annak többdimenzióban van szerepe, koordinátatranszformáció alkalmazásakor.

Sőt akkor sem a determinánsa kell, hanem annak abszolút értéke. Itt ilyen probléma nem áll fenn, egydimenziós valós integrálról van szó.

2015. máj. 24. 02:10
 3/6 anonim ***** válasza:
(Ha tudod a rendes nevét sima helyettesítéses integrálnál a dx/dt = 5*cos(t)-nek, amiből szerintem a kérdező kihagyta az 5-öst, és azért van a csúszás, (bár természetesen ez sem biztos), akkor megmondhatnád volna, hogy hogyan hívjam Jacobi-determináns helyett, az első hozzászólásomból világosnak tűnik, hogy nem tudom a nevét, de ugyanarra gondolok, mint te. ((Amúgy ez nem éppen egy 1D Jacobi-determináns?)))
2015. máj. 24. 10:29
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Valóban elfelejtettem odaírni az 5-öst a dx/dt=5cost-nél.

2015. máj. 24. 15:11
 5/6 tatyesz ***** válasza:

Amúgy ha elvégezed még integrálás előtt a négyzetreemelést, összevonást, stb, ezt kapod:


1/gyök(1-(x/5)²)


Ezt kell integrálni. Van egy ilyen integrálási szabály:


int f(ax+b)dx = F(ax+b)/a + C (F a f primitív függvénye)


A feladatban a-nak 1/5 felel meg, a b meg 0.


Így a megoldás: arcsin(x/5)/(1/5) + C = 5*arcsin(x/5) + C

2015. máj. 24. 15:38
 6/6 anonim ***** válasza:
Tisztelt #3-as. Majdnem ugyanaz a kettő de mégsem. Pont az abszolútérték az, ami megkülönbözteti a kettőt!
2015. máj. 24. 21:04