Az alábbi valószínűségszámítás feladatot le tudná valaki vezetni?


Egy valószínűségi változó várható értéke és szórása megegyezik.


a, Mi a valószínűsége annak, hogy a valószínűségi változó értéke kevesebb, mint két szórásnyival tér el a várható értéktől?


b, Mi a válasz akkor, ha tudjuk, hogy a valószínűségi változó exponenciális eloszlású?


c, Melyik tételt lehetett használni az (a) részben és miért?



2015. máj. 20. 14:04
 1/2 bongolo ***** válasza:

Eξ = m

Dξ = m


a)

Ha semmit nem tudunk a val.változóról, akkor jobb híján használhatjuk a Csebisev egyenlőtlenséget:

P(|ξ - m| ≥ c) ≤ D²ξ / c²

P(|ξ - m| ≥ 2m) ≤ m² / (2m)² = 1/4


Annak, hogy kevesebb mint 2m-mel tér el, legalább 3/4 a valószínűsége tehát.


b)

m = Eξ = Dξ = 1/λ

P(|ξ - m| < 2m) = P(ξ < 3m) = 1 - e^(-λ·3m) = 1 - e^(-3) = ... számold ki


Ez bizony jóval nagyobb, mint 75%


c)

Csebisev egyenlőtlenséget. Azért, mert nem tudtunk semmi pontosat a változóról.

Lehetett volna a Markovot is, abból 2/3 jött volna ki (számold ki). A Csebisev kicsit jobb közelítést adott, de még az is sokat tud tévedni.

2015. máj. 20. 16:02
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. máj. 20. 19:00