Egy ellipszis nagytengelye a=2, kerülete k=6, mekkora a kistengelye?


2015. máj. 15. 19:51
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Erre a szokásos, középiskolában tanult elemi függvényekkel nincsen zárt képlet.


[link]

[link]


Esetleg Ramanujan képletét megpróbálhatod megoldani b-re.

2015. máj. 15. 20:23
 2/16 anonim ***** válasza:

Pl. iterációval és numerikus integrálással tudod kinyerni a megoldás közelítését. Az ellipszis kerületfüggvényében ulyen gammafüggvények lesznek, ha jól emlékszek, ami csak megfelelő módszerekkel kezelhető.


Vagy ha elég egy durva becslés, akkor a kör képlet mintájára lehet konstruálni egy közelítő formulát. A körnél k=2*r*pi.

Ellipszisnél r helyébe tegyük a és b átlagát, ekkor:


k=0.5*(a+b)*pi, amiből a kistengely:


b=(2*k/pi)-a=12/3.14-2


Ez kicsit 2 alatt van, talán 1.8 körül.


Tehát igazából a nagytengely 2 és a kistengely 1.8.


A félnyagytengely ekkor 1, a félkistengely 0.9.


Végezzünk becslő ellenőrzést. Számítsuk ki két kör, egy fél kistengely és egy fél nagytengely sugarú kör kerületét:


1. K1=1.8*pi=1.8*3=5.4


2. K2=2*pi=6.28.


Látható, hogy a megadott kerület ezen kettő közé esik, tehát a kistengelyre az 1.8 nem olyan rossz becslés.

2015. máj. 15. 23:06
 3/16 anonim ***** válasza:

Itt találsz néhány közelítő képletet:


[link]

2015. máj. 15. 23:42
 4/16 anonim ***** válasza:

Ezekkel az adatokkal a feladatnak vagy nincs megoldása vagy értelmezési probléma van.

Ha 'a' az ellipszis fél nagytengelye, akkor a kerülete K > 4a kell legyen, mivel a hosszabbik átmérő (2a) feletti és alatti rész is hosszabb az átmérőnél (2a).

2015. máj. 16. 01:30
 5/16 anonim ***** válasza:

> „Ha 'a' az ellipszis FÉL nagytengelye,…”

Vesd össze:

„Egy ellipszis nagytengelye a=2,…”

2015. máj. 16. 16:32
 6/16 anonim ***** válasza:

Az ellipszis nagytengelye 2a hosszúságú az ellipszisnél használt jelölések szerint.

A fél nagytengelyt jelöljük 'a'-val.

2015. máj. 17. 01:01
 7/16 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, ki mit mivel jelöl. Lehetne x meg y is vagy éppen alfa meg béta.

Ha szövegesen leírják, hogy melyik betű mit jelent, akkor az a mérvadó.

Egyébként láttam már olyan könyvet, ahol a fél nagytengelyt R-el, a fél kistengelyt r-el jelölték.


Vagyis nincs egységes jelölésmód.

2015. máj. 17. 01:05
 8/16 A kérdező kommentje:

Igen, írhattam volna, hogy "Egy ellipszis nagytengelye 2a=2 ..." - de szerintem nincs különösebb jelentősége, így is érthető volt.

#1: "Esetleg Ramanujan képletét megpróbálhatod megoldani b-re."

Ez nagyon jó ötlet volt, nagyon jó közelítést adott:

[link]

b~~0.90876904966 ; A FÉL kistengely :D

A pontosabb: 0.90876904961695541687933

Még egy erősen lapos ellipszisnél is elég jó, k=4.5 :

b~~0.354307 <-> 0.3542551418503111852658

2015. máj. 17. 11:28
 9/16 A kérdező kommentje:

Még azt nem értem, hogy miért került a kérdés a Házifeladat kategóriába.

Én még soha nem láttam ilyen, vagy hasonló házifeladatot.

2015. máj. 17. 11:33
 10/16 anonim ***** válasza:

Második válaszoló vagyok. Nyílván jók ezek a képletek, de egy megjegyzést hozzáteszek.


A feladatkiírás akkor értelmes és korrekt, ha megadod azt, hogy milyen pontossággal kéred a végeredményt. Igazából így van értelme, ha egy adott epszilon hibahatáron kell belűl maradni. Namost ha ez pl. 1%, akkor az én közelítésem is tökéletes.


A másik dolog, hogy nem érdemes kiírni 88 db tizedesjegyet, hiszen lehet, hogy pl. csak az első 4 vagy 5 ami pontos. Ennek pedig az az oka hogy az általad használt közelítő formulák is hibahatárhoz kötöttek. Viszont ez már egy numerikus analízis feladat...

2015. máj. 17. 11:50
1 2