Fizika: az Up-t és az Usz-t hogyan számoljam ki?


Példa:


Nsz/Np=Usz/Up


Np= 1250

Nsz= 250

Usz= 42V

-------------

Up=x


250/1250= 0.2 , 0.2*42=84V=Up


DE nem egyenlő mindkét oldal, hiszen 250/1250=42V/84V, az egyik oldalon 0.2 a másikon 0.5


De miért,hogyan számoljam ki,hogy helyes legyen a megoldás? Holnap dolgozat lesz a számolásokból


2015. máj. 14. 18:45
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez matek.


Up = Usz/(Nsz/Np) = Np/Nsz * Usz.

Usz = Nsz/Np * Up.

2015. máj. 14. 19:54
 2/6 A kérdező kommentje:
Tudom.... ugyan ezt csináltam a példán is,de nem lesz egyenlő a két oldal
2015. máj. 14. 22:05
 3/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a válaszod jó volt Usz/(Nsz/Np) ezt nem ismertem és ezzel ki is jött a jó eredmény. Köszönöm!!
2015. máj. 14. 22:11
 4/6 A kérdező kommentje:
Ment a zöld kéz. :D
2015. máj. 14. 22:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem azért nem, mert az egyik oldalnak még vetted közben valamiért a reciprokát, mikor átrendezted az egyenletet, vagy mikor visszahelyettesítettél. (De nem tudom biztosan, ha csak számokat látok magukban, azt nem szeretem bogarászni, de ez lehet, hogy az én bajom… Bocsánat.)


Up = Np/Nsz * Usz = 1250/250 * 42 V = 5*42 V = 210 V.

Ellenőrzés:

250/1250 = (42 V)/(210 V),

0,2 = 0,2.

2015. máj. 14. 22:13
 6/6 A kérdező kommentje:
5-ös lett a doga, csak 1-et hibáztam. Köszönöm, hogy segítettél lehet, hogy 4-es lett volna, ha nem írod. :D
2015. jún. 9. 21:55