Mi a hiba a differenciálegyenlet megoldásában?


y'=y^2

y(0)=1

y'(0)=1

y"=2yy'=2*1*1=2

y'''=2y'+2yy"=2*1+2*1*2=6


y(x)=1+x+x^2+x^3



2015. máj. 13. 16:11
 1/3 anonim ***** válasza:
A Te megoldásod nem elégíti ki a felírt d.e-t, tehát nem azonosan nulla a y'-y^2 a szóba jövő értelmezési tartományon, hiába elégítik ki a kezdeti értéken túl a többi értéket is. dy/y^2=dx, azaz -1/(x+c)=y. Mivel y(0), így c=-1 és y(x)=1/(1-x). Erre a perem feltételek sorra teljesülni fognak. Sz. Gy.
2015. máj. 13. 19:28
 2/3 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ

azt elfelejtettem odaírni, hogy hatványsor módszerét kell használni

2015. máj. 13. 20:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Az egyik szorzat deriválás rossz (a deriváltak négyzetei is bejönnek), habár ennek ellenére a végeredményed teljesen jó, nem is értem, miből gondolod, hogy nem jó. Pedig jó!


Segítség: Gondoljuk át, hogy az alkalmazott megoldási módszernek mi az elméleti háttere.


Nyílván hamar rájövünk, hogy a tisztelt első válaszoló által megadott explicit zárt alakú megoldás teljesen ekvivalens a kérdező által alkalmazandó módszerből levezethető formulával.


Persze azért még hozzáteszem, hogy az egyenletes konvergenciára vonatkozóan bizonyos megfontolásokat kell tennünk, ha matematikailag is teljesen korrektek akarunk lenni.

2015. máj. 15. 23:24