Mekkora a jégtábla vízszintes felülete?


Egy 30 cm vastag jégtábla vízből kiálló részének vastagsága a felére csökken, ha egy 85 kg tömegű ember rááll a közepére.


Mekkora a jégtábla vízszintes felülete?


(a jég sűrűsége 920 kg/m3, a víz sűrűsége 1000 kg/m3)


2015. máj. 11. 19:23
 1/1 bongolo ***** válasza:

Mondjuk A a felülete (dm²-ben) és kezdetben x magas a kiálló rész (dm-ben)

A teljes magassága 3 dm


A víz sűrűsége 1 kg/dm³

A jégé 0.92 kg/dm³


A jégtábla térfogata 3·A dm³, a tömege 3·A·0.92 kg, a súlya 3·A·0.92·10 N

Kezdetben a kiszorított víz térfogata (3-x)·A dm³, a tömege (3-x)·A·1 kg, ezért a felhajtóerő (3-x)·A·10 N

Vagyis kezdetben:

(3-x)·A·10 = 3·A·0.92·10


Amikor rááll az ember, akkor 850 N-nal nő a súly, a felhajtóerő pedig ennyi lesz: (3-x/2)·A·10 N

Ezek is egyformák:

(3-x/2)·A·10 = 3·A·0.92·10 + 850


Meg kell oldani az egyenletrendszert.

2015. máj. 11. 21:16