Kszll kérdése:

Matematikaaaa. Mi az egyenlet, amiből ki tudok indulni? Hogyan jövök rá az egyenletre? Aztán hogy folytatom?

Határozza meg az adott sugarú gömbbe írható maximális felszínű körhenger magasságát és alapkörének sugarát!

2015. máj. 10. 17:30
 1/5 anonim ***** válasza:
+++
2015. máj. 11. 13:47
 2/5 anonim ***** válasza:

Fel kell írni egy R sugarú gömbbe írható körhenger felszínének képletét (két alapkör és a palást területe). Ebben szerepel a gömb sugara (R), az alapkör sugara (r) és a henger magassága (a). Ezek között nyilván összefüggés áll fenn, mivel a hengert a gömbbe írtuk. Ez az összefüggés éppen a Pitagorasz-tétel alapján írható fel (rajzold fel a keresztmetszeti képet):


R^2 = r^2 + (a/2)^2


Vagyis az a és r paraméterek közül csak az egyik független, tehát lehet ez alapján maximalizálni a felületfüggvényt. Nem tudom, hogy tudsz-e már deriválni, de a felületfüggvény ezen paraméter szerinti deriválásának nullával egyenlővé tételével kapsz egy egenletet, amelynek megoldása adja a maximális felszínű henger adott paraméterét.


Én nem a-t és r-t használtam, hanem r helyett R*cos(alfa)-t, a/2 helyett pedig R*sin(alfa)-t írtam, ahol alfa az a szög, amely alatt a henger fél magassága a gömb középpontjából látszik. Így csak az alfa paraméter marad, és a trigonometrikus függvényeket egyszerűbb deriválni, mint a gyököseket.


Ekkor az alfa szerinti deriválás után egy egyszerű egyenlet marad alfára, amelynek végén


tg(2*alfa) = 2 adódik, amelyből alfa már kiszámítható, és alfa=31,72 fok adódik kb.


Ez így persze ronda numerikusan. Ha r szerint deriválsz, akkor lehet, hogy olyan egyenlet jön ki, ahonnan pontos algebrai kifejezést kapsz r-re.

2015. máj. 11. 16:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Nagyon örülök az előző válaszoló megoldásának, én a másik úton jutottam el ide.


Megakadtam az utolsó mondaton:

"Ez így persze ronda numerikusan. Ha r szerint deriválsz, akkor lehet, hogy olyan egyenlet jön ki, ahonnan pontos algebrai kifejezést kapsz r-re."

A válaszoló szíves engedelmével tovább lépnék az általa megkezdett úton, és megmutatom, hogy a végén ott van a hiányolt pontos algebrai kifejezés. :-)


A kapott eredmény:

tg(2α) = 2


A kétszeres szög összefüggése szerint

2tgα/(1 - tg²α) = 2


Egyszerűsítés, rendezés után lesz

tg²α + tgα - 1 = 0


Ezt tgα-ra megoldva az adódik, hogy

tgα = (√5 - 1)/2

tgα = φ (Az egyenlet másik gyöke esetünkben nem megoldás)


vagyis azt a meglepő, szép megoldást kaptuk, hogy a henger magasságának és átmérőjének hányadosa az aranymetszés arányszámával (φ) egyenlő!!!

a/2r = φ

======

Őszintén mondom meglepett, hogy egy ilyen feladat megoldásában az aranymetszésbe botlottam! :-)


Ezek ismeretében a pontos megoldás

A henger sugara:

r = R/√(1 + φ²)

===========

a magassága:

h = 2rφ

h = 2Rφ/√(1 + φ²)

=============


Az aranymetszés felhasználásával a feladat szerkesztéssel is egyszerűen megoldható, de ez már egy másik feladat.:-)


DeeDee

**********

2015. máj. 12. 14:31
 4/5 anonim ***** válasza:
Köszönöm DeeDee-nek a kiegészítést, én már lusta voltam belegondolni, hogy a tg(2*alfa) átalakítható. :)
2015. máj. 12. 17:06
 5/5 anonim ***** válasza:

Azért is örömmel írtam a folytatást, mert kiderült, a te módszered rövidebb, gyorsabb, így számomra értékesebb.


A teljesség kedvéért a henger felszíne az

F = 2R²π/φ

vagy

F = 2R²π(1 + φ)

képlettel számítható.


DeeDee

**********

2015. máj. 12. 20:13