Mivel lehetne megmagyarázni ezt az emelt szintű kémiaérettségi kérdést?


Melyik reakcióban nem történik vízkilépés?

A) Dietil-éter képződése etil-alkoholból

B) Zsír képződése glicerinből és palmitinsavból

C) Dipeptid képződése glicinből

D) Acetaldehid képződése etil-alkoholból

E) Keményítő képződése glükózból


A D a megoldás, de ott is keletkezik víz, nem? Vagy pontosan mit értünk "vízkilépés" alatt?



2015. máj. 9. 13:39
 1/8 anonim ***** válasza:
Dnél szerintem hidrogéngáz fejlődik.
2015. máj. 9. 14:36
 2/8 anonim ***** válasza:

CH3-CH2-OH + CuO = CH3-CHO + H2O + Cu


víz képződik, igen, de nem az alkoholból lesz hozzá az oxigén, hanem a réz-II-oxidból. Ezt a reakciót dehidrogenezéses oxidációnak hívják. Magyarán hidrogént vontunk el, nem pedig vizet.

2015. máj. 9. 15:40
 3/8 anonim ***** válasza:
ja igen, másodiknak van igaza, nem gondoltam végig
2015. máj. 9. 15:41
 4/8 A kérdező kommentje:

köszi!


még 1 kérdés:

etin,etén felfogható víz alatt? nem lép reakcióba a vízzel(addíció)?

2015. máj. 9. 16:53
 5/8 anonim ***** válasza:
csak akkor lépnek reakcióba, ha van katalizátor. Alkohol képződik belőle. De ha nincs katalizátor, akkor nem lép reakcióba vele, tehát felfogható
2015. máj. 9. 17:00
 6/8 anonim ***** válasza:

C2H4 + H2O - > C2H6O

az etin szerintem felfogható

2015. máj. 9. 17:00
 7/8 anonim ***** válasza:
az etinből is etanol lesz katalizátorral?
2015. máj. 9. 17:01
 8/8 anonim ***** válasza:

Etinből vinil-alkohol lesz, de az átizomerizálódik acetaldehiddé:


C2H2 + H2O -kat-> CH2=CH-OH

CH2=CH-OH -> CH3-CHO

2015. máj. 9. 17:34