Hogy lehet egy sorozat szabályát "kitalálni"?


Tehát amikor van egy olyan feladat, hogy an = 2n + 7, és meg kell adni az első mondjuk 5 tagot akkor semmi gond, mert tényleg egyszerű.

Viszont fordítva már számomra nagyon nem.

Adott egy sorozat:

pl.


8, 12, 16, 20, stb.


vagy rosszabb esetben:


5, 11, 18, 26, 35, stb, és fel kell írni hozzá egy képletet, akkor fogalmam sincs, hogy kell neki állni.


Az első sorozatnál, simán azt írnám, hogy an = a1 + 4, ami ugye az a2-re igaz lenne, de az a3-ra már nem.


2015. máj. 8. 18:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Számtani sorozatnál általánosan felírható, hogy a(n)=a(1)+(n-1)*d, ahol a(n) a sorozat n-edik tagja, a(1) a sorozat első tagja, d pedig a tagok közti különbség, ebben az esetben d=4, n pedig ugye a(n)-től függ (és fordítva). Ebben az esetben, ha behelyettesítünk a képletbe:


a(n)=8+(n-1)*4=8+4n-4=4+4n, ez megmutatja, hogy például a sorozat 20. tagja 4+4*20=84, és ha végigszámolod, akkor tényleg így van.


A másik sorozatnál is meg lehet találni a megfelelő hozzárendelési szabályt: ha megfigyeled a tagokat:


a(1)=5

a(2)=5+6

a(2)=5+6+7

a(3)=5+6+7+8

a(4)=5+6+7+8+9

.

.

.


Minden tagot úgy kapunk, hogy vesszük az a(1)=5 kezdetű, d=1 különbségű sorozatot, és ennek az n-edik tagjáig összeadjuk a számokat.


Tehát: a(n)=(2*5+(n-1)*4)*n/2=(5+2n-2)*n=2n^2+3n


Ez megadja a megadott sorozatod tetszőleges tagját.

2015. máj. 8. 18:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. máj. 8. 20:31