Mit rontottam el? (vektorok)


5x-2y=-14,5 egyenes milyen szöget zár be az x tengellyel


ennek az egyenesnek egyik normáévektora (2,5)

x tengely egyik normálvektora (0,9)


skaláris szorzatra gondoltam


a*b=x1x2+y1y2=47


abs(a)*abs(b) = gyök(0-2)^2+gyök(9-5)^2=gyök20


47/gyök20=cosß


az meg nem jó


2015. ápr. 26. 01:30
 1/4 anonim ***** válasza:

5x-2y=-14,5


A normálvektora n(5; -2).


(Azért, mert az n1*x + n2*y = n1*x0 + n2*y0 általános, normálvektoros egyenletben n1 és n2 egy normálvektor koordinátái. Te irányvektort írtál.)


A meredeksége m = -n1/n2 = 2,5


m = tgα = 2,5


α = 68,2°

2015. ápr. 26. 08:44
 2/4 A kérdező kommentje:
de szeretném ha skalár szorzatra is kijönne
2015. ápr. 26. 09:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Szívesen!


Normálvektor: n(5; -2)

Irányvektor: v(2; 5)

x tengellyel párhuzamos vektor: a(1; 0)


v*a = 2*1 + 5*0 = 2


abs(v) = gyök(4 + 25) = gyök(29)

abs(a) = 1


v*a = abs(v)*abs(a)*cosα


cosα = v*a/(abs(v)*abs(a)) = 2/(gyök(29)*1) = 0,3714


α = 68,2°


Szívesen!

2015. ápr. 26. 14:13
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm
2015. ápr. 26. 14:28