Hogyan javíthatnék ezen?
Jövőre emelt szinten akarok érettségizni kémiából, és próbálok gyakorolni az Ötösöm lesz kémiából című könyvből, de van úgy, hogy azért nem tudom megoldani a feladatot segítség nélkül, mert nem tudom biztosan, mi keletkezik a reakciókban... Például volt egy feladat, aminek megoldásához arra kellett volna rájönni, hogy a BaSO4 és a BaCO3 közül csak a BaCo3 oldódik fel a sósavban. Ezt honnan kellett volna tudnom? Vagy épp hogy abból a vasból, ami kénnel reagálva FeS2-t hoz létre, oxigénnel reagáltatva Fe2O3 nyerhető... Hogy kellett volna kitalálnom, ha egyszer úgy tűnik, hogy a FeS2-ben a vas oxidációs száma +2, de a második reakcióban mégis +3?
Javulni fog ez, ha minél több feladatot oldok meg, és közben az órán is haladunk a szervetlen kémiát véve?
Illetve az is gond, hogy hiába számolok jó módszerrel, mert a végeredmény pár tizedesjeggyel mindig más, mint ami a megoldókulcsban van... Gondolom, ez a kerekítéssel függ össze. Mit is jelent pontosan, ha például egy feladatban 1,000 g van megadva? Azt tudom, hogy nem azt, hogy 3 tizedesjegyig kell számolni, de akkor mit fejez ki? :( Bocsi, ha hülye kérdéseket tettem fel.
Ha gyakorolsz és tanulod mellette a kémiát egyre könnyebb lesz majd.
Én úgy tudom, hogy 1,000 azt jelenti, hogy 3 tizedesjegyig kell számolni. A is így kell megadnod.
A bárium-sókhoz:
A kémiai sók egy vegyület csoport. Ezek a vegyületek savak és bázisok reakciójában képződnek.
Ezekből a sókból ismét felszabadítható a kiindulási sav vagy bázis ha a felszabadításhoz erősebb savat vagy bázist használunk.
Példa: BaCO3 (bárium-karbonát)
Ba(OH)2 (bárium-hidroxid) bázis és H2CO3 (szénsav) reakciójában keletkezett.
Ha ehhez a sóhoz a szénsavnál erősebb savat (pl. sósavat) adunk, akkor lesz kémiai reakció, méghozzá:
BaCO3 + 2 HCl -> BaCl2 + H2CO3
Vagyis a sóból egy erősebb savval ismét felszabadítottuk a só képződéséhez korábban felhasznált szénsavat.
A másik só a BaSO4 (bárium-szulfát) volt.
Ez a só kénsavval (H2SO4) készült ami még a sósavnál is erősebb sav. Vagyis ebből a sóból a sósav nem tudja felszabadítani a kénsavat. Nem lesz kémiai reakció.
A vashoz: A vas tiszta állapotú, erős oxidáló szerekkel +3 oxidációs számot produkál. Ilyen a Cl2 és az O2. Tehát az ezekkel alkotott vegyületei: Fe2O3, Fe2Cl3.
A többivel azonban +2 oxidációs számú iont képez.
Azóta egy kicsit világosabbá vált, egyébként azt is rosszul gondoltam eddig, hogy ebben a feladatban FeS2 ön létre, mert csak FeS.
De azt még mindig nem telesen értem, hogy hogy van ez a dolog a tizedesjegyekkel :( Én is azt gondoltam eddig, hogy annyi tizedesjegyig kell számolni, ahány nulla van. De a múlt órán a tanár kihangsúlyozta valami kapcsán, hogy ez nem azt jelenti..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!