Hogy is van ez: logaritmus a logaritmusban?


ilyen eredményt kaptam: ln(ln y) egyenlő mínusz ln x plusz c

A jobb oldalt még össze is lehetne kapcsolni: ln x szer c

De a bal oldalt nem tudom, hogyan lehetne felírni, mivel az nem egyenlő ln(y) négyzet.

Mert nekem simán az y kellene.

Valaki tud segíteni??


2015. ápr. 25. 13:54
 1/3 anonim ***** válasza:
(ln[y])^ln +c
2015. ápr. 25. 14:14
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor ez az egyenlet:


ln(ln(y))=ln(x)+c


A jobb oldalt nem lehet úgy összekapcsolni, ahogy te írtad; ezt akkor lehetne meglépni, ha c helyett ln(c) lenne. Ha ezt akarjuk használni, akkor a c-t át kell írnunk természetes alapú logaritmussá: c=ln(e^c), ekkor már össze lehet vonni úgy, ahogy gondoltad:


ln(ln(y)=ln(x*e^c)


Most hivatkozhatunk a logaritmusfüggvény monotonitására, ekkor a ("külső") ln eltűnik:


ln(y)=x*e^c


A jobb oldalt újból felírjuk természetes alapú logaritmussá: x*e^c=ln(e^(x*e^c)), tehát:


ln(y)=ln(e^(x*e^c))


Újból hivatkozhatunk a logaritmusfüggvény monotonitására, ekkor


y=e^(x*e^c)


Tehát megkaptuk y értékét (x függvényében).

2015. ápr. 25. 17:06
 3/3 A kérdező kommentje:

Mivel ez egy differenciális egyenlet, ezért a c-t fel át lehet írni ln c-nek(persze meg is lehetne őket jelölni c1 és c2-nek, de a lényegen nem változtat).


Inkább leírok mindent(azt hittem nem lesz rá szükség):

Szóval volt egy differenciális egyenlet, amit megoldottam, plusz ki kellet számolni egy adott ponthoz( y(1)egyenlő e ) a c-t.

Ezt meg is tettem, és az eredmény 0.

Az én megfejtésem: ln (ln y) = -ln x + c

vagyis: ln (ln y)= -ln x


Megnéztem a könyv hátulján levő megfejtést:

y=e^(1/x)


Mindkét eredmény jó, mivel kipróbáltam különböző számokkal, ugyanaz jön ki.

Amit leírtál, azt én is próbáltam, de .....


Épp ebben a pillanatban jöttem rá, hogy ha a könyves eredmény alapján számolom, akkor a c 1 lesz.

Ez zavart be a képbe.

De köszi a segítséget.

2015. ápr. 25. 18:00