Kata0403 kérdése:

Hogyan számolom ki egy szabályos sokszög beírt, illetve körülírt körének sugarát?

tudom az oldalak számát és a sokszög egyik oldalának hosszát
2015. ápr. 17. 16:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy konkrét példa:

[link]

Hasonlóan, bármely sokszöggel meg tudod ezt csinálni.

2015. ápr. 17. 17:44
 2/3 anonim ***** válasza:

Felosztod a szabályos n-oldalú sokszöget n darab egyenlő szárú háromszögre úgy, hogy a csúcsokat összekötöd a sokszög szimmetriaközéppontjával.


Az így kapott háromszögek szárai a sokszög köré írt kör sugarai, magasságvonala pedig a beírt kör sugarai.


Egy ilyen háromszög szárszögének nagysága 360°/n. Ha behúzzuk a háromszög magasságát, akkor ez a szög feleződik és a háromszög alapja is. Ekkor a derékszögű háromszögben már tudunk számolni; a 180°/n nagyságú szöggel szemközt (x oldalhossz esetén) x/2 nagyságú befogó van. Ha az átfogót akarjuk kiszámolni (R), akkor a szög szinuszát kell felírnunk:


sin(180°/n)=(x/2)/R, vagyis


sin(180°/n)=x/(2R)


Ezek közül n és x adott, R a kérdés, tehát ezt R-re rendezzük:


R=x/(2*(sin(180°/n))


a szabályos sokszög köréírt sugárhosszának képlete. De ezzel a gondolatmenettel akármikor ki tudod számolni, nem szükséges a képletet tudni.


Ugyanígy levezethető a beírt kör sugara (r) is; ekkor a szög tangense kell:


tg(180°/n)=(x/2)/r, vagyis


tg(180°/n)=x/(2r)


r-re rendezve: r=x/(2*tg(180°/n)) a beírt kör sugarának hossza.

2015. ápr. 17. 17:47
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :DDDD
2015. ápr. 18. 19:55