1. műveletek a képzetes egységgel (négyzetgyök(i); ln(i); cos(i); ch(i); i az i-ediken)


2.vízszintes rezgés csúszási súrlódással: grafikon, valamint kvalitatív és kvantitatív tárgyalás.



2015. ápr. 16. 21:13
 1/8 Tom Benko ***** válasza:
17%

1; Analízis, érdemes a komplex számok exponenciális alakjából kiindulni.

2; D^2y+y=c, megoldod, minden megvan belőle.

2015. ápr. 17. 07:17
 2/8 bongolo ***** válasza:

1. A legtöbb egyszerű, azóta remélem rájöttél.


cos(i):

Tudjuk, hogy e^(ix) = cos x + i·sin x

Vagyis:

x=+i: cos(i) + i·sin(i) = e^(i·i) = 1/e

→ cos(i) = 1/e - i·sin i

x=−1:cos(-i) + i·sin(-i) = e^(-i·i) = e

cos(-x) = cos x illetve sin(-x) = -sin x:

→ cos(i) = e + i·sin i

A kettő összege:

2·cos i = e + 1/e

cos i = (e + 1/e)/2

Ami egyébként 1-nél nagyobb szám!!


Ha valami még nem megy, szólj.


2.

Tom Benko egyenletében hiba van, leginkább mert a c nem konstans.

A testre ható eredő erő: F = -D·x + µ·m·g, ha negatív irányba (balra) megy a test.

Viszont ha jobbra megy, akkor F = -D·x - µ·m·g

Vagyis egybe írva ilyesmi az egyenlet:

m·x'' + D·x + sgn(x')·µ·m·g = 0

ahol sgn(x) az előjelfüggvény, sgn(x') a sebesség előjele.

Ezt külön lehet megoldani pozitív és negatív irányra. Nézd mondjuk itt:

[link]

2015. ápr. 17. 22:09
 3/8 Tom Benko ***** válasza:
20%
@bongolo: Tudtommal a súrlódási erő konstans. Így pedig felírtad még egyszer, csak más betűkkel ugyanazt.
2015. ápr. 18. 07:48
 4/8 bongolo ***** válasza:
A nagysága konstans (tekintsünk el a tapadási meg csúszási surlódástól), de az iránya változik. És itt az irány nagyon fontos, minden ciklusban megfordul kétszer.
2015. ápr. 18. 10:08
 5/8 anonim ***** válasza:
65%
Azt a "trükköt" kell csak észrevenni, hogy a változó előjelű konstant tag miatt félperiódusonként máshová kerül az egyensúlyi helyzet, így harmonkus rezgőmozgás szakaszok sorozatos kezdeti feltétel illesztésére van szükség.
2015. ápr. 18. 23:13
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
17%
Vagy a konstans tagot sorba is fejthetjük. :)
2015. ápr. 19. 09:11
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, valami hasonlót hoztam ki én is kisebb hibákkal de így most már jobban értem :)


18:35-ös válaszoló: Biztos meglepetésként fog érni, hogy a fizika és mérnöki szakokon kívül mást is lehet választani az egyetemen. Biológia szakos vagyok, és sem a komplex számokat, sem a derivált alakú egyenleteket nem tanították a középiskolában. Ez nem facebook hogy kötelező megosztani a gondolataid, lépj tovább ha nem tetszik a kérdés színvonala. Köszike!

2015. ápr. 19. 11:31
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
0%
A rezgések alapjaihoz nem is kell.
2015. ápr. 20. 07:06