Fizika házi, forgatónyomaték?


Van egy 4m hosszú rúd.Az egyik végére m1=62 kg tömegű testet helyeztünk, a másik végére m2=42 kg-os testet.Hogy az erők kiegyenlítség egymást egy harmadik testet is el helyeztem az alacsonyabb tönegű test mellé. m3=67 kg. Az a kérdés hogy milyen távolságra legyen a forgástengelytől ez a test?

Úgy csináltam hogy először is berajzoltam az erőket, és felírtam az alábbi két egyenletet:

1. Szumma Fi=0

2. Szumma Mi=0

Eddig eljutottam, de vhogy nem értem elmagyarázná nekem vki?


2015. ápr. 11. 07:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Hol van a forgástengely?
2015. ápr. 11. 21:45
 2/4 Hominida ***** válasza:

#1 kérdése teljesen jogos, mert a feladat nem oldható meg, ha nem tudjuk, hogy a rúdnak hol van a feltámasztási pontja, azaz hol van a forgástengely.


A 'szumma Fi=0' nem visz bennünket előbbre, mert a testek súlyereje függőleges, az alátámasztási erő is függőleges, az eredőjük 0, de mivel a párhuzamos erők eredőjének számítása gyakorlatilag a forgatónyomaték számításával egyezik meg, ez a szál ejthető.


Szumma Mi=0, ehhez ki kell számolni mindhárom testre az Mi=Fi·ki forgatónyomatékot, ahol az F ebben az esetben a test súlya, a k erőkar pedig a forgástengelytől való merőleges távolság, itt vízszintesen kell mérni. Feltételezem, hogy a rúd vízszintes, de egyébként ez nem befolyásolja a megoldást, csak a számok változnak.


Az biztos, hogy m1-hez F1=620 N, az erőkar k1. m2-höz F2=420 N, k2=4-k1. m3-hoz F3=670 N, az erőkar k3.


A forgatónyomatékok egyensúlya: F1·k1 = F2·(4-k1)+F3·k3


Ha a k1-et nem tudod, akkor ennyi. Ha ismered a forgástengely helyzetét, akkor a k1-et be tudod helyettesíteni, és az egyenlet megoldható.


Ellenőrizheted az ábrádat ebben: [link] a 17. oldalon a mérleghinta mutatja az alaphelyzetet, maga a forgatónyomaték pedig a 14. oldaltól olvasható, az általad használt két alapegyenlettel pedig a 18. oldalon levő tételt használtad.

2015. ápr. 11. 23:49
 3/4 A kérdező kommentje:
A forgatónyomaték a test közepén található. Az első egyenletet megtudtam oldani 1710N lett. A másodikba nem vok biztos, hogy jó a képlet: m1g×2+m2g×2-m3g×f=>ez a távolság,amit keresek=0
2015. ápr. 12. 15:49
 4/4 Hominida ***** válasza:

"A forgatónyomaték a test közepén található."


Bizonyára a rúdra gondoltál.


Igen, a három test súlyának eredője, ha g=10 m/s²-tel számolunk, 1710 N nagyságú és függőleges irányú. Ha a három testet úgy helyezzük el, hogy a forgatónyomatékaik előjeles összege 0 legyen, akkor az eredő erő hatásvonala a forgástengelyen megy át.


A forgatónyomaték egyenletét viszont rosszul rendezted át. Így f-re 2 méternél jóval nagyobb értéket kell kapnod, ami nem fog menni a 2 méteres rúdon. Figyelj oda az előjelre, mert így átrendezted a testeket. Egyébként jó.

2015. ápr. 12. 16:54