tg(alfa-24fok)=ctg(alfa+26fok)
Előre is köszi!
2015. ápr. 15. 17:17
1/1 anonim válasza:
Kettő fontos azonosságot fogok felhasználni:
I. tg(x) = tg(x + k * 180°), ahol k tetszőleges egész szám
II. ctg(x) = tg(90° - x)
Nézzük először az egyenlet jobb oldalát:
ctg(alfa + 26°) = tg(64° - alfa)
(II. azonosság miatt, x = alfa + 26°, 90° - x = 64° - alfa)
Ezt helyettesítsük be az egyenlet jobb oldalába:
tg(alfa - 24°) = tg(64° - alfa)
Az I. azonosságból következik a következő:
tg(a) = tg(b) pontosan akkor, ha a = b + k * 180°.
Ezt alkalamzva: (a = alfa - 24°, b = 64° - alfa)
alfa - 24° = 64° - alfa + k * 180°
2 * alfa = 88° + k * 180°
alfa = 44° + k * 90°, ahol k tetszőleges egész szám
Ellenőrzés:
Ellenőrizd 44°-ra, 134°-ra, meg még egyre (k lehet negatív is természetesen)!