Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? (matek)


Egy kirándulásra a busz bérlésére 72 000 Ft-ot gyűjtött az osztály. Később kiderült, hogy ketten nem tudnak elmenni, így ők visszakapták a befizetett pénzüket, de a többieknek még 400 Ft-ot be kellett fizetniük. Hányan voltak az osztályban, és eredetileg mennyi pénzt adtak be személyenként?


Hogy kell megoldani másodfokú egyenlettel?


2010. febr. 20. 14:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Létszám=x Fejenkénti összeg=y

x*y=72000->x=72000/y

(x-2)*(y+400)=72000

Ezekből:

x*y=x*y+400x-2y-800

0=400x-2y-800 behelyettesítem x-t

0=400*72000/y-2y-800 szorzok y-nal

0=400*72000-2y négyzet-800y

innentől sima másodfokú, gondolkozz te is!

2010. febr. 20. 14:36