Matek,6 számjegyből ötjegyű számokat készítünk?


Az 1, 2, 3, 4, 5, 6 számjegyek felhasználásával ötjegyű számokat készítünk az összes lehetséges módon (egy számjegyet többször is felhasználhatunk). Ezek között hány olyan szám van,

a) amely öt azonos számjegyből áll

b) amelyik páros

c) amelyik 4-gyel osztható?


2015. ápr. 13. 21:41
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Vagy már akkor is, ha kipróbálja, hogy

53422/4 = 26711/2 = 13355,5,

tehát látja, hogy az 53422 nagyon nem osztható néggyel…

2015. ápr. 14. 10:18
 12/12 anonim ***** válasza:

> „ez a száz osztható 4-el nem tudom miért segít a kérdezőnek a 00 is osztható 4-el 0szor van meg benne

a szabály ott van”

Mert minden tízes számrendszerben felírt szám a számjegyek szétválasztásával felírható

100*a + b

alakban, ugyanis van 100-as helyi érték. Mivel 100 osztható 4-gyel, ezért az első tag osztható 4-gyel, az egész szám pedig akkor lesz osztható néggyel, ha a második tag, tehát az utolsó két számjegyből képzett szám is osztható 4-gyel. (Például 53422 = 534*100 + 22, tehát ez nem osztható 4-gyel, mert 22 sem osztható 4-gyel, viszont a 12352 = 123*100 + 52 osztható 4-gyel, mert 52/4 = 13.)

Így egyrészt nem kell elővenni a függvénytáblázatot a hivatkozáshoz, másrészt jobban megértjük a szabályt, és nem írunk butaságokat.

2015. ápr. 14. 10:31
1 2