Hány 0-ra végződik a 2^2011*5^2011 szorzat? Válaszát röviden indokolja!

Fogalmam sincs, hogy ezt hogy kell megoldani .. semmi ötletem sincsen, kérem segítsenek !

2015. ápr. 6. 16:41
 1/5 anonim ***** válasza:

A hatványozás azonosságai miatt


=(2*5)^2011=10^2011


Nézzük meg 10 hatványai hány számjegyűek:


10^0=1, egyjegyű

10^1=10, kétjegyű

10^2=100, háromjegyű

.

.

.


Ebből azt vesszük észre, hogy ha 1-gyel növeljük a kitevőt, akkor a szám valódi értékének számjegyszáma is 1-gyel nő. Ez azért van, mert ha 10-zel szorzunk, akkor a végeredményt úgy kapjuk meg, hogy egy 0-t a végére írunk, ebből következően tényleg 1 számjeggyel nő.


Tehát a szám valódi értéke 2012 számjegyből áll.

2015. ápr. 6. 16:52
 2/5 A kérdező kommentje:
Szóval akkor 2012 nullából áll?
2015. ápr. 6. 17:11
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem, csak 2011-ből.
2015. ápr. 6. 17:45
 4/5 anonim ***** válasza:

Igaz, a kérdés az volt, hogy hány 0 van benne.


Az első számjegy az 1, ez gondolom egyértelmű. Ha a0-k szerint nézzük a hatványokat:


10^0=1, 0 darab 0

10^1=10, 1 darab 0

10^2=100, 2 darab 0

.

.

.

10^2011 2011 darab 0.

2015. ápr. 6. 20:25
 5/5 A kérdező kommentje:
Áhhh, világos. Köszönöm !
2015. ápr. 7. 13:26