Lenne itt pár fizika feladat, kérhetnék egy kis segítséget? Fizika I. tárgy egyetemen.


1. homogén gömbhéj gravitációs hatásának levezetése, tetszőleges külső illetve belső pontban.

2. milyen magasságban (és hogyan) kering egy műhold, ha mindig a Föld ugyanazon pontja fölött marad (szinkron műhold, geostacionárius pálya)?

3. a Hold felszínén a nehézségi gyorsulás kb. hatoda a Föld felszínén érvényesnek. Miért? (Diszkusszió …)

4. mennyivel kisebb a nehézségi gyorsulás a Nemzetközi Űrállomás magasságában, mint a Föld felszínén?



2015. ápr. 2. 17:41
 1/6 bongolo ***** válasza:

1.

[link]

2015. ápr. 2. 23:01
 2/6 bongolo ***** válasza:

2.

M a Föld tömege

R a Föld sugara

m a műhold tömege (nem kell majd, kiesik)

r a műhold magassága

a_cp = (R+r)·ω²

ω = 2π/nap = 2π/(24·60·60)


m·a_cp = G·m·M/(R+r)²

stb.

2015. ápr. 2. 23:11
 3/6 bongolo ***** válasza:

3.

m a Hold tömege\

r a Hold sugara

G·m/r² ≈ 1/6 · G·M/R²

6·m/M ≈ (r/R)²

... az adatoknak nézz utána

2015. ápr. 2. 23:14
 4/6 bongolo ***** válasza:

4. Ez tényleg egyszerű...

η = (G·M/R²) / (G·M/(R+r)²)

η = (R+r/R)²

r az űrállomás keringési magassága

2015. ápr. 2. 23:16
 5/6 Hominida ***** válasza:
A 2-4. feladatokhoz itt van egy könyv ( [link] amely remélhetőleg ismerős neked. Nézd meg a 49. oldal első feladatait. Az a baj, tudod, hogy ez egy középiskolai feladatgyűjtemény, és nem egyetemi.
2015. ápr. 3. 22:03
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. ápr. 9. 08:11