HabverőMakverő kérdése:

Ez mi az egyenes hasáb felszínénél?

A=2T+Km, és ez a Km az mi lenne, és hogy kapom meg?
2015. márc. 30. 19:32
 1/5 anonim ***** válasza:
kerületszer magasság
2015. márc. 30. 19:33
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez így nem egészen igaz; ez a felszínképlet csak akkor használható, ha egyeneshasábról (-hengerről) van szó.


Alapjáraton


A=2*T(a)+T(p), ahol T(a) az alaplap területe, T(p) pedig a palást területe.


Tudjuk, hogy a palást téglalapokból áll. Vegyünk egy n-oldalú sokszöget alapnak, ahol az oldalak hossza a(1); a(2); ...; a(n), ezek lesznek az egyes téglalapok egyik oldala. A másik oldalának hossza megegyezik a testmagassággal, mivel egyenes hasábról van szó, és ilyenkor az oldalél megegyezik a testmagassággal. Ebből már ki tudjuk számolni a palást területét:


T(p)=M*a(1)+M*a(2)+...+M*a(n)


Ebből az összegből ki tudunk emelni M-et:


=M*(a(1)+a(2)+...+a(n))


Történetesen a zárójelben lévő összeg az alaplap kerületével lesz egyenlő. Ezt a kerületet K-val szokás jelölni, így


T(p)=M*K, ebből a test felszíne:


A=2*T(a)+K*M.


Henger esetén kiterítjük a térhálóját, ekkor a palást 1 egész téglalap, ahol az egyik oldala a testmagasság lesz, másik oldala pedig az alapkör kerülete, mivel ha összehajtjuk, akkor ráfekszik az alapkörre.

2015. márc. 30. 20:55
 3/5 anonim ***** válasza:
Minthogy a kérdésben eleve benne van, hogy "egyenes hasáb", nem értem, mi a problémád.
2015. márc. 30. 21:27
 4/5 anonim ***** válasza:
Minthogy nem mondta senki, hogy van problémám, nem tudod, hogy mit okoskodol itten...
2015. márc. 30. 21:48
 5/5 anonim ***** válasza:
De, te kezdted úgy, hogy "ez így nem egészen igaz". Pedig hát egészen igaz.
2015. márc. 30. 22:06