Hőtanos fizika feledatban valaki segítene?


a jéghűtőből 0.2 dkg -8 C-os jeget veszünk elő és beletesszük a 24 C-os 3 dl-es ásványvizünkbe. Mekkora lesz a közös hőmérséklet, ha az egyéb hőveszteségektől eltekintünk?


Cvíz=4200 J/kgK; Cjég=2100 J/kgK; Lo=335 kJ/kg; Lf= 2256 kJ/kg



2015. márc. 23. 20:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Ami valószínűleg történni fog: *

- felmelegszik a jég

- elolvad a jég

- az elolvadt jégből keletkező víz felmelegszik

- az eredeti víz lehűl


Az utolsó kettőnél nem tudjuk a "cél" hőmérsékletet, hiszen ez a feladat kérdése.


1. Felmelegszik a jég

m1 = 0,002 kg

deltaT1 = 0°C - (-8°C) = 273 K - 265 K = 8 K

Az ehhez szükséges hő:

Q1 = Cjég * m1 * deltaT1 = 33,6 J


2. Elolvad a jég

m1 = 0,002 kg

Az ehhez szükséges hő:

Q2 = Lo * m1 = 670 J


3. Felmelegszik a jégből keletkezett víz

m1 = 0,002 kg

Legyen T a keresett közös hőmérséklet.

deltaT2 = T - 0°C = T - 273 K (Tehát T-t kelvinben keressük)

Az ehhez szükséges hő:

Q3 = Cvíz * m1 * deltaT2 = 4200 * 0,002 * (T - 273)


4. Az eredeti víz lehűl

m2 = 0,3 kg (1 liter víz kb. 1 kg)

deltaT3 = T - 24°C = T - 297 K

Az ehhez szükséges hő:

Q4 = Cvíz * m2 * deltaT3 = 4200 * 0,3 * (T - 297)


------

Mivel eltekintünk a hőveszteségtől, ezért a szükségess hők összegének 0-nak kell lennie:

Q1 + Q2 + Q3 + Q4 = 0


33,6 + 670 + 4200 * 0,002 * (T - 273) + 4200 * 0,3 * (T - 297) = 0

703,6 + 8,4 * (T - 273) + 1260 * (T - 297) = 0

703,6 + 8,4 * T - 2293,2 + 1260 * T - 374220 = 0

1268,4 * T - 375809,6 = 0

1268,4 * T = 375809,6


T = 296,286 K = 23,286 °C


------

*:

Mivel sokkal több víz van, mint jég (150-szer annyi!), ezért lehet sejteni, hogy a jég el fog olvadni, és valamilyen hőmérsékletű víz lesz a végeredmény.

Ha ebben nem vagy biztos, így lehet eldönteni:

1. Kiszámolod, mennyi hő kell a jég felmelegítéséhez (0°C-ra).

2. Kiszámolod, mennyi hő kell a víz lehűtéséhez (0°C-ra szintén).

Amelyikhez kevesebb hő kell, azzal az anyaggal fog történni valami (víz - megfagy, jég - elolvad, DE nem biztos, hogy az egész!).

Ha az egész elolvadásához/megfagyásához van elég hő, akkor még történhet valami: a közös jég lehűl / a közös víz felmelegszik (mint most). De ha pont annyi hő van csak, mint amennyi a fagyáshoz/olvadáshoz kell, akkor 0°C-os marad a jég/víz.

2015. márc. 24. 13:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2015. márc. 24. 15:46