Segítene valaki megoldani ezt a matematikai feladatot? :/


Egy áruházban négy pénztár bevétele a következőképpen alakult.

- 1. pénztár bevétebevétele ötszöröse a 3. pénztár bevételének.

- 2. pénztár bevétele negyede az 1. és 3 pénztár bevételének.

- 4. pénztár bevétele az 1. pénztár bevételének a fele.

Mennyi volt a kkülönböző pénztárok bevétele, ha az együttes bevételük kerek 1 millió?


Egyszerűen nem bírom kiszámolni és már reggel 10-óta próbálkozom,de sehogyan sem jön ki...nagyon szépen kérlek segítsetek :(


2015. márc. 22. 15:00
 1/5 Vree ***** válasza:

A=5C

4B=A+C

2D=A

A+B+C+D=1


C=A/5

B=(A+C)/4=(A+A/5)/4= (6/5)/4 A = 3/10 A

D=A/2

A+B+C+D=1


A+(3/10 A)+(A/5)+(A/2)=1


(10/10 A)+(3/10 A)+(2/10 A)+(5/10 A)=1


2A=1

A=1/2


A többit számold ki a 2. lista alapján.

2015. márc. 22. 16:11
 2/5 anonim ***** válasza:

Hányadikos vagy? 4 egyenlet, 4 ismeretlen, elég könnyen kiszámolható(pl.: mátrixban is).

Írd meg milyen osztályban van rá szükséged és ahhoz mérten segítek.

2015. márc. 22. 16:11
 3/5 anonim ***** válasza:

x1=5*x3 --> a többi egyenletbe ezt írod be:

x2= 0,25(5*x3+x3) = 1,5*x3

x4=0,5(5*x3) = 2,5*x3

x1+x2+x3+x4=1000000 --> ebbe behelyettesíted az előző egyenleteket:


5*x3 + 1,5*x3 + x3 + 2,5*x3 = 1000000

10*x3=1000000

x3=100000


Remélem innen megy tovább :)

2015. márc. 22. 16:11
 4/5 anonim ***** válasza:
Már le is írták neked, pedig nem ártott volna ha gondolkodni is hagynak picit(ha tényleg 10 óta csinálod akkor máshogy is rá lehetett volna vezetni).
2015. márc. 22. 16:12
 5/5 anonim ***** válasza:

1.pénztár: 5x

2.pénztár: (5x+x)/4

3.pénztár: x

4.pénztár: 5x/2

Összesen: 1000000


5x+(5x+x)/4+x+5x/2=1000000 //kn

5x+(5x+x)/4+x+10x/4=1000000 //*4 +zb

20x+5x+x+4x+10x=1000000 //öv

39x=1000000 //:39

x=25641,026


Tehát a megoldás

1.pénztár: 128205,13

2.pénztár: 153846.16

3.pénztár: 25641,026

4.pénztár: 64102,565


Hányadikos vagy?

2015. márc. 27. 21:45