1. √x= 2x-6
2. √x+2 = x-4
2010. febr. 16. 16:53
1/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, rosszul írtam ki, négyzetgyökös egyenletek, 10.es anyagról lenne szó
2010. febr. 16. 16:54
2/10 anonim válasza:
értelmezési tartományt határozd meg, majd hatványozd, egyszerűsíts, rendezz át, majd vesd össze a megoldáshalmazt az értelmezési tartománnyal.
3/10 anonim válasza:
gondolom a másodfokú egyenleteket már tanultátok, szóval az egészet négyzetre kell emelni, és akkor eltűnik a gyökjel, onnantól meg csak le kell vezetni a másodfokút
4/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2010. febr. 16. 16:58
5/10 anonim válasza:
de el ne felejts értelmezési tartománnyal összevetni a végén, mert a hatványozás miatt hamisgyökök léphetnek fel. Ez érettségin 2 pontos ellenőrzésnek számít :)
6/10 A kérdező kommentje:
csak azt nem értem még mindig hogy oké, felírtam az ÉT-t de mi köze az eredményhez. az ellenőrzés után meg egyikkel se stimmel :S
2010. febr. 16. 17:13
7/10 A kérdező kommentje:
√x = 2x-6 /( ) 2^
x= 4x -36 /-4x
-3x= -36 /:(-3)
x= 12
eddig eljutottam de tovább nem, és nem tudom jó-e
2010. febr. 16. 17:16
8/10 anonim válasza:
Ha 2x-et négyzetre emeled akkor 4x^2 jön ki és akkor másodfokú egyenlet lesz.
9/10 anonim válasza:
először is 2x-6 nem = 4x-36, gondolom tanultátok már az azonosságokat. (a-b)^2= a^2-2ab+b^2
ÉT-vel meg azért kell összevetni, mert a gyök alatt csak nem negatív szám állhat. Pl. a gyök alatt x+2 van, akkor x+2>=0, x>=-2. Viszont neked kijön végeredménynek -5 és 3, akkor észre kell venned, hogy a -5 hamis gyök, mert nem tesz eleget a kikötésnek.
10/10 A kérdező kommentje:
áhám, mostmár értem:) köszi :)
2010. febr. 16. 17:46