Kene egy feladat estig fizikabol kerlek, fontos!?


Egy m= 1kg tomegu test lecsuszik az AB lejton surlodas nelkul, utana ugyancsak surlodas nelkul, leir egy BCB kort majd utjat a BD vizszintes feluleten folytatja, ahol egy Fs= 0,25*G nagysagu surlodasi ero hat ra.

Ha tudjuk hogy a lejto hossza l= 10 m, es hajlasszoge 30 fok,szamitsd ki:

a. a lejton levo test sulyanak normalis es tangencialis komponenseit

b. a test mozgasi energiajat a C pontban (a C pont a kor tetejen talalhato)

c. a test C es B pontokban mért mozgasi energiainak az Ec/Eb hanyadosat

d. a test altal vizszintes feluleten megtett BD ut nagysagat! ( a kor sugara R=1m, es g=10 N/kg)



2015. márc. 18. 16:57
 1/2 anonim ***** válasza:

A két komonens: lejtőitányú (tangenciális) Ft = mg*sin(alfa); normális (lejtőre merőleges) Fn = mg*cos (alfa).

Ha a lejtő tetejéről indul volt Epot = mgh = mglsin30º energiája. Az adatok alapján fel lehet írni az energiamegmaradás törvényét: mglsin30º = mg2r + Emozg, ahol r a kör sugara, innen kiszámolható a mozgási energia a C pontban. A lejtő alján Emozg = mglsin30º természetesen.

Emozg = mv^2/2, tehát a B pontban v = sqrt (2gh). Ez a kezdő sebesség, innen a munkatétel alapján -1/2mv^2 = -Fs*s.

Megjegyzés: sqrt》négyzetgyök. Írj, ha nem világos vmi!

2015. márc. 18. 17:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom en is igy oldottam bar nem ertek az ilyesmihez! :)
2015. márc. 18. 21:52