Ha két erő hat egy rúdra, akkor az eredő erő milyen arányban lesz majd elhelyezkedve a két erő között? (Rajz is van hozzá. )


Egy két végénél alátámasztott, deformálhatatlan rúdra hat két erő, mely a rúdra merőleges. Az erőket tetszőlegesen elhelyezhetjük a rúdra, és egymástól is tetszőleges távolságra lehetnek a rúdon.


Például ha a mellékelt ábrán a az F1 = 2,5N és F2 = 3,2N , valamint L = 4,6 méter, akkor az eredő erő mekkora távolságban lesz az F1-től, és mekkora távolságban lesz az F2-től? Más szóval mekkora lesz az L1 és az L2 ?


Itt a rajz, jó ronda, de érthető. :


[link]


2015. márc. 17. 22:41
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
56%
A terhelő erők itt az F1 és F2. Azokat az erőket szokás így nevezni (vagy másként : terhelés) aminek ismert a nagysága. A többi erő a támasztóerő. Az ábrán egy sima egysezrű 2 támaszú tartó van. Esetünkben a ródra csak Y irányú erők hatnak , ez is tovább egyszerűsíti a helyzetet. A feldatnak nekikezdhetsz úgy,hogy felírsz a jobb oldali alátámasztásra egy nyomatéki egynletet. F1 és F2 egy irányban forgat , meghatározott erőkarokon, ezzel szemben , hat a másik alátmászatásnál ható terhelő erő egy meghatározott hosszon, ami most az ismeretlen. Ennek a 3 nyomaték előjeles összegének kell zérusnak lennie. Ebből az egyszerű egyenletből mekkora a egyik támasztó erő. A tartós nyugalom másik feltétele ,hogy nem csak a nyomatékoknak kell nullát adni,hanem az erők vektori összegének is. Szóval előbb kiszámoltuk a bal oldali támasztóerőt is már és összesen 4 erőnk van. Simán felírod hogy : F1+F2-F3-F4=0 amiből már csak F4 az ismertlen , az meg már könnynen kijön.
2015. márc. 17. 23:01
 2/28 anonim ***** válasza:

Vagy általánosságban:

"Két párhuzamos hatásvonalú, megegyezõ értelmû erõ eredõje"

"F1 / F2 = a2 / a1"

"R = F1 + F2


[link]

(24. oldal)

2015. márc. 17. 23:07
 3/28 A kérdező kommentje:
De nekem nem az a feladatom, hogy kiszámoljam, hogy az egyes alátámasztásokra mekkora erő hat. Itt most az alátámasztások nem is lényegesek. Úgy vehetjük, mintha ott sem lennének. A lényeg az, hogy ennek a két erőnek van egy eredő ereje. És ez az eredő erő valahol a két erő között hat a rúdra. A feladat az eredő erőnek az alapból megadott két erőtől való távolságának számítása úgy, hogy a két erő távolsága adott. Azaz nekem nem erőt kell kiszámolnom, hanem csakis távolságot kell. L1-et és L2-t.
2015. márc. 17. 23:08
 4/28 anonim ***** válasza:
Eredő az az meg NULLA!! Ezért Statika ! Ha nem nulla lenne,akkor már mozogna a test , a mechanika azt a részét ami azzal foglakozik Dinamikának hívják. Amúgy ha először a bal oldali támaszra írod fel a nyomatéki egyenletet,akkor is ugyan az az eredmény jön ki.
2015. márc. 17. 23:09
 5/28 A kérdező kommentje:

"Eredő az az meg NULLA!! Ezért Statika !"


Az eredő erő az erők összege, ami nulla, ha stabil a rendszer. De itt most nem lényeges a többi erő és a stabilitás, azaz nekem nem az egész rendszert kell kiszámolnom, hanem csak a két erőnek az eredőjét, azaz F1 és F2-nek az eredője kell. De tudjátok mit? Legyen. Vegyük hogy nincs alátámasztva, és a rúd az űrben van. Ebben az esetben is az alábbi F1 és F2 erők hatnak a rúdra. Ez esetben az alábbi két erő eredője hol fog elhelyezkedni a két erő hatásvonala között? (Remélem így most megfelel a kérdés.)

2015. márc. 17. 23:14
 6/28 anonim ***** válasza:

1-es és 4-es válaszoló vagyok. Gépészmérnöknek tanulok,megcsináltam már pár hasonló meg bonyolultabb feladatot is,szóval talán hallgathatsz rám:)


A 2 erőnek az eredője az ,az hogygyha összeadnád őket. Ekkor newton II. tv-e alapján elkezdeni gyorsulni a test. A 2 támasz azért van ott,hogy pontosan akkor , de ellentétes irányú erőt tegyen oda , mint a 2 terhelés együttes nagysága. Ez a szükséges , de nem elégséges feltétele a nyugalomnak! Másik feltétel : a nyomatékoknak is nullát kell adniuk,hogy ne is foroghasson a test!


Egyáltalán mi van emgadva a feldathoz és mit kell számolni? Mert kcisit elbeszélünk egymás mellett. Ha távolságot kell számolni , akkor meg a 2 támasztóerőt kéne még ismerni,hogy meg lehessen odlani a feladatot.



Ha nicns alátámasztás akkor, csak össze kell adnod a 2 erőt. Testet támadóerőrendszer szokás a tömegközéppontba rajzolni. De egyébként sokat segítene,ha leírnád,hogy mi a konkrét feladat,mert itt azt se tudja sztem senki,hogy most ennek mi lenne a célja.. Hogy mozogjon, vagy gyosuljon vagy forogjon vagy mi..

2015. márc. 17. 23:20
 7/28 A kérdező kommentje:

Értem, akkor mégis csak visszatérek az először feltett kérdésemhez, és mégiscsak alá van támasztva a rúd.


A kérdés viszont így hangzik:


Hol kéne elhelyezni azt az F3 = F1 + F2 erőt a két erő (F1 és F2) között, hogy az ugyanakkora nyomóerőt gyakoroljon a két alátámasztásra, mint a két erő jelen esetben?

2015. márc. 17. 23:28
 8/28 A kérdező kommentje:
Tehát az F3 immár egyedül olyan hatást gyakorol, mintha a két erő, F1 és F2 hatna az alátámasztott rúdra. Amúgy az F3-at a rajzon R-el jelöltem.
2015. márc. 17. 23:29
 9/28 anonim ***** válasza:

A válasz: a 2 erő között bárhol , de még a 2 támasz között is bárhol. Hiszen te magad írtad , és mégsem tűnt fel.. F3=F1+F2 szóval az F3-ra identitikusan teljesül,hogy akkor mint a 2 terhelő erő vektori össze,hiszen így definiuáltuk!


A különbség abban,hogy hol helyezed el,csak az lesz,hogy a támasztó erők a 2 támaszon miylen arányban oszlanak meg. Ha pl. teljesen a bal odlai támaszhoz közel rakod,akkor a jobb odlani támaszon alig lesz erő , ha pl. középre rakod, akkor a 2 támaszon ugyanakkora támasztóerő lesz.

2015. márc. 17. 23:40
 10/28 anonim ***** válasza:

Kérdező, megnézted a linket? :)

#2-es válaszoló voltam.

2015. márc. 17. 23:52
1 2 3