Béła kérdése:

A 600m/s sebességgel haladó puskagolyó 10cm mélyen hatol a falba. Mekkora a sebessége a megállási pont előtt 5cm-rel? Feltéve hogy a fal állandó erővel fékezi

Munkatétellel kiszámolná nekem valaki?

2015. márc. 17. 18:49
 1/1 Hominida ***** válasza:

A munkatétel arról szól, hogy az energiaváltozást a testen végzett munkák összege okozza, ezért nem tudom, hogy erre alapozva hogyan lehet a számítást elvégezni. De ha a feladta csak annyit írna elő, hogy a (sokkal egyszerűbb) mozgásképlet helyett az energiaváltozásból számoljunk akkor:


a lövedék mozgási energiája összesen ΔE=-1/2·m·600²=-180000·m J-lal változik, m a lövedék tömege, egy W=F·s munka hatására, ahol s=0,1 m. Ebből F=-180000·m/0,1=-1,8·m MN. Ha az erő nem változik, de az út 0,05 m (mert 10 cm=5+5 cm), akkor W=1800000·m·0,05=90000·m J. Ennyi az energiaváltozás. 90000·m=1/2·m·v² (v a kérdezett sebesség), v=424,26 m/s.

2015. márc. 17. 22:08