Luigi1995 kérdése:

Ezt kaptuk leckének: Vízszintes úton állandó sebességgel haladó vonatszerelvényről lekapcsolódik az 1/3 része?


Bizonyos idő eltelte után a lekapcsolódott rész sebessége a felére csökken. Mekkora a mozdonyon maradó rész sebessége ebben a pillanatban, ha a húzóerő ugyanakkora, mint a lekapcsolódás előtt? A súrlódási erő egyenesen arányos a súllyal és független a sebességtől?

Légyszi segítsetek!!!?


2014. szept. 25. 14:37
 1/4 anonim ***** válasza:

A vonat tömege legyen m.

A súrlódási együttható nű.

A húzóerő F.


Ha a vonat egyenletes sebességgel halad, akkor az erők kiegyenlítik egymást.


F = Fs (1)


és Fs= m*g*nű.



Ha a vonat 1/3-a lekapcsolódik, akkor a lekapcsolt részt már nem húzza semmi, de a súrlódás hat rá.

A dinamika alapegyenletét( szumma F = m*a -t felírva). a(h) a hátsó rész gyorsulása.


Fs' = 1/3 * m * g * nű = 1/3*m * a(h)


Innen:

a(h) = g*nű


A súrlódás a sebességgel ellentétes irányú, ezért lassuló mozgást fog végezni.

t idő múlva a sebessége

v1 = v0 - a(h)*t

és v1=1/2*v0


1/2*v0 = v0 - g*nű*t


g*nú*t = 1/2*v0


Ennyi idő telt el:

t= v0 / (2*g*nű) (2)



A vonat másik felére hat az F húzóerő és az Fs''.


F-Fs'' = F - 2/3*m*g*nű


(1)-ben kiszáoltuk F értékét.


F-Fs'' = m*g*nű - 2/3*m*g*nű = 1/3 * m*g*nű


Ennyi az eredő erő, ami a gyorsulást okozza, a(e) az első rész gyorsulása.


1/3 * m*g*nű = ( 2/3*m )* a(e)


a(e) = 1/2 * g * nű



az első rész sebessége t idő múlva:


v1 = v0 + a(e)*t


a(e)-t és a (2)-ből a t-t be tudjuk helyettesíteni:


v1 = v0 + 1/2 * g * nű * v0 / (2*g*nű)


v1 = v0 + 1/4 v0 = 5/4 * v0



Ezzel kész is vagyunk, az első rész sebessége 5/4-e annak a sebességnek, amikor szétváltak.


(Ez az eredmény jó is, mert az a(h) készerese az a(e)-nek, amíg a v(h) felére csökkent, addig a v(e) csa az 1/4-ével tudott nőni.)

2014. szept. 25. 15:02
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha a szerelvény bármely része lekapcsolódik, a vonat azonnal gyorsfékezéssel megáll, mert szétszakadnak a levegős tömlők, és elmegy a levegő!!!
2014. szept. 25. 17:56
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm az első komentelőnek a tökéletes levezetést!!!

A másodiknak is az elmés hozzászólást amit el fogok sütni a tanárnak!! :D

2014. szept. 27. 11:30
 4/4 anonim ***** válasza:
Rendben, mert ez az igazság :)
2014. szept. 27. 14:07