Harom testet (m1=3kg, m2=7kg, m3=10kg) fonallal osszekotunk. A rendszert 100 N allando erovel huzzuk. Mekkora erok feszitik a fonalakat, ha a testek es a talaj kozott a csuszasi surlodasi egyutthato 0,1?

2015. márc. 15. 18:06
 1/1 bongolo ***** válasza:

m1 = 3 kg

m2 = 7 kg

m3 = 10 kg

µ = 0,1

A súrlódás az egyes testeknél:

S1 = µ·m1·g = 3 N

S2 = 7 N

S3 = 10 N

Ezek összege 20N, vagyis a három testet együtt 80N erő gyorsítja. A három test 20 kg, ezért a gyorsulás:

F = m·a

80N = 20 kg·a

a = 4 m/s²

Mindhárom test ugyanekkora gyorsulással gyorsul.

Az utolsó testet gyorsító erő: (F3 az utolsó fonálerő)

F3 - S3 = m3·a = 40 N

F3 = 50 N


A középső testet gyorsító erő: (F2 a másik fonálerő)

F2 - S2 - F3 = m2·a = 28 N

F2 = 28+7+50 N = 85 N


Az első fonálerő természetesen 100 N

2015. márc. 17. 22:51